Záhadná raketa, která nedávno narazila na Měsíc, způsobila znatelné škody a pro vědce zanechala spoustu otázek

Obrovské krátery na Měsíci nenechávají vědce chladné. Ti se neúprosně snaží zjistit, co mohlo stát za jejich původem.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Někteří astronomové tvrdí, že objektem byla čínská raketa vypuštěná v roce 2014. Identifikace se zatím nepotvrdila a vědci stále zkoumají její původ. Prokazatelné snímky místa havárie, jež se udála v březnu na odvrácené straně Měsíce, tedy stále zůstávají záhadou. Jediný důkaz, který věda dostala, jsou dva znatelné krátery na místě této pohromy.

Malá pohroma na Měsíci

Snímky místa havárie byly pořízeny sondou NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) 25. května a zveřejněny 24. června. Fotografie ukazují, že zbloudilé trosky vytvořily dva překrývající se krátery, a to východní široký osmnáct metrů a západní šestnáctimetrový. Tato událost představuje záhadu zejména proto, že doposud žádná z raket programu Apollo nevytvořila takový rozmanitý útvar.

Úvahy jednoho významného astronoma

Nečekané duální krátery přidávají další vrstvu podivnosti k záhadě, která mátla pozorovatele vesmíru. Jedná se o slova Billa Graye, amerického astronoma a vývojáře softwaru, který sleduje objekty v blízkosti Země. Předpověděl, že obíhající kus vesmírného odpadu zasáhne odvrácenou stranu Měsíce během několika měsíců. Když Gray poprvé zahlédl trosky, navrhl, že se jedná o raketu Falcon X vypuštěnou v roce 2015.

Má v tom opět prsty Čína?

Pozdější pozorování a analýza orbitálních dat nakonec naznačují, že objekt byl ve skutečnosti kosmickou lodí čínské Chang’e. Loď byla pojmenována po čínské bohyni Měsíce a odstartovala již v roce 2014. Čínští představitelé však nesouhlasili a tvrdili, že horní stupeň této rakety před lety shořel v zemské atmosféře.

iZdroj fotografie: Unsplash

Pohroma byla zcela neočekávaná

K dnešnímu dni se podle Arizonské státní univerzity zřítilo na Měsíc nejméně 47 raketových těles NASA, ale „dvojitý kráter byl neočekávaný“, napsala NASA v prohlášení. „Žádné jiné dopady raketového tělesa na Měsíc nevytvořily dvojité krátery.“ A k tomu všemu se přidává fakt, že těleso zůstává doposud neidentifikovaným.

Dvě protiřečící si strany a různé teorie

Vědci stále uvažují, co mohlo tyto dva krátery vytvořit. Jednou z možností je, že krátery byly tvořeny kusem trosek, který měl na každém konci velmi hmotné části. Každopádně by tento scénář byl zcela neobvyklý, uvedli zástupci NASA. Ve svých spisech stále tvrdí, že nejpravděpodobnější je zmíněná čínská loď, avšak samotná Čína to vyvrací.

iZdroj fotografie: Unsplash

Poté, co zpočátku Gray mylně identifikoval záhadný odpad jako raketu Falcon patřící společnosti SpaceX, se astronom vrátil k datům, aby zjistil, že Chang’e je skutečně ta správná loď. Tento objekt se totiž zcela téměř shoduje s trajektorií úlomků na Měsíci. Zmiňoval ještě, že původní účel čínské mise Chang’e 5-T1 bylo seslat testovací kapsle na Měsíc a zpět, ale zřejmě se to úplně nepovedlo.

Čína je výslovně proti obvinění

Představitelé čínského ministerstva zahraničí popřeli, že by vesmírný odpad byl jejich. Trvali na tom, že raketa Chang’e shořela již při své zpáteční cestě na Zemi v roce 2014. Američtí experti však toto tvrzení zpochybnili a naznačovali, že čínští představitelé by si mohli tuto raketu zaměňovat s jinou. Pravděpodobně s podobně určenou raketou z mise v roce 2020. Nakonec vesmírné velitelství amerického ministerstva obrany, které sleduje vesmírný odpad na nízké oběžné dráze Země, vydalo prohlášení. V něm stojí, že čínská raketa nikdy neodešla z oběžné dráhy.

iZdroj fotografie: Unsplash

Vodítka hovoří jasně

Gray věří, že jeho orbitální data, která se téměř dokonale shodují s počáteční trajektorií čínské rakety, jsou přesvědčivá. Jiní také identifikovali důležitá vodítka, která podporují Grayův závěr. Např. tým z Arizonské univerzity identifikoval raketu jako součást mise Chang’e 5-T1 pomocí analýzy světelného spektra na havarovaných troskách.

Tak trochu znečišťování vesmíru

Přestože se jedná o první vesmírný odpad, který se neúmyslně srazil s Měsícem, není to poprvé, co se tam zřítil člověkem vyrobený satelit. V roce 2009 byla družice NASA pro pozorování a snímání lunárních kráterů záměrně vypálena na jižní pól Měsíce rychlostí 9 000 km/h. Tím se uvolnil oblak, který umožnil vědcům detekovat chemické znaky vodního ledu. NASA také zlikvidovala rakety Saturn V programu Apollo tím, že je vrhla na Měsíc.

Chyby se nesmí opakovat

Ve výsledném závěru se zdůrazňuje potřeba vesmírných agentur po celém světě, aby vyvinuly efektivnější metody pro sledování raket. Alespoň těch, které se posílají do hlubokého vesmíru. Zároveň by to zabránilo tomu, aby byly takové objekty zaměněny za asteroidy ohrožující naši planetu.

Kdo dle Vás zapříčinil tuto pohromu?

Zdroj: ScienceDirect


Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Zobrazit další články