Čína zahájila vesmírnou misi Chang’e 5 s jasným cílem – posbírat vzorky z Měsíce

Již brzy by se na Zemi měly objevit nové vzorky z Měsíce – dosud první od sovětské mise Luna 24, která proběhla roku 1976. Za novou misí, která si klade velké naděje, stojí tým vesmírných expertů z Číny. Ten 23. listopadu vyslal do kosmu raketu s robotickou posádkou.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Mise dlouhá tři týdny

Tato krátká, avšak důležitá mise se oproti jiným liší svou rychlostí. Trvat by měla okolo pouhých 3 týdnů. Pokud půjde vše podle plánu, i se vzorky z měsíčního povrchu se raketa navrátí zpět na Zem zhruba v polovině letošního prosince.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Mise má trvat tři týdny

Na oběžnou dráhu měsíce by se tato vesmírná loď vážící 8,2 tuny měla dostat koncem listopadu. Následný plán počítá s vysláním dvojice z jejích celkových 4 modulů, konkrétně přistávacího modulu spolu s výstupovým vozítkem. K tomu by mělo dojít o 2 dny později.

Oba moduly by měly přistát v blízkosti oblasti Mons Rumker – komplexu lunárních dómů, který se nachází na přivrácené části Měsíce. Právě v těchto místech přistála v roce 1969 posádka legendární americké mise Apollo 12, která zde rovněž odebrala vzorky měsíčního povrchu.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Cílem je snaha o přenos vzorků z měsíce na zem

První snaha Číny o přenos měsíčních vzorků na Zemi

Stacionární přistávací modul, jež je nedílnou součástí mise, je vybaven řadou kamer, radarem a dalšími důležitými měřiči, jež mají za úkol posbírat co nejvíce použitelných vzorků. Cílem je odebrat až 2 kilogramy měsíčního materiálu. Aby bylo dosaženo co největší efektivity, je tento modul vybaven nástroji, pomocí nichž se bude moci provrtat až do hloubky 2 metrů pod povrch. Takto získané vzorky budou dále přesunuty do výstupového vozidla. To je přenese zpět do oběžné dráhy, kde se navrátí zpět ke hlavní lodi. Tam se získané vzorky přenesou do kapsule vybavené na zpětný návrat na Zem.

Tím, co činí tuto misi tak výjimečnou, je právě přenos vzorků zpět na naši planetu, kde budou následně zkoumány. Čínští vědci si od toho slibují pochopení způsobu, jímž byl Měsíc formován.

Jak číslice v názvu mise napovídá, v minulosti proběhla již řada pokusů. Ty přinesly důležité informace spolu s bližší návodem, čemu je třeba se vyvarovat. První z nich proběhly v roce 2007 a 2010. Tehdy Čína vyslala na oběžnou dráhu vesmírné lodě Chang’e 1 a Chang’e 2. Na Měsíci přistála až třetí z nich, Chang’e 3 lander-rover. Stalo se tak v prosinci 2013. Následovaly další dvě mise, během nichž byla vyvinuta speciální kapsle schopná přenést vzorky vesmírného materiálu zpět na Zemi. Povede se jí to tentokrát? To se dozvíme již brzy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Zobrazit další články