Lidstvo stojí na pokraji revoluce. Unikátní grafenové tetování nepřetržitě monitoruje krevní tlak, přesnost je 100%

Grafenové tetování dokáže nepřetržitě monitorovat krevní tlak. Je lehké, odolné a nadmíru spolehlivé. Vědci nyní připravují studii, která by napomohla jeho uvedení do praxe.

i Zdroj fotografie: S vědomím University of Texas at Austin
                   

Zdraví lidského organismu závisí na několika klíčových faktorech. Jedním z nich je krevní tlak. Ten se udává dvěma čísly, která označují hodnoty systolického a diastolického tlaku. Krevní tlak je považovaný za normální, pokud nabývá hodnot v rozmezí 90/60 – 139/89. Jelikož nízký nebo naopak vysoký tlak může mít pří svém dlouhodobém průběhu vážný dopad na zdraví, lékaři jeho hodnoty sledují. Aby jej bylo možné vyhodnotit skutečně přesně, je nutné dlouhodobé měření. Pro tyto účely vědci v rámci výzkumu vyvinuli „tetování“, které má nahradit klasické přístroje.

Revoluce v monitorování krevního tlaku

V současnosti se krevní tlak běžně měří pomocí manžety, která je součástí tzv. tlakoměrů. Ta za dobu své asi 100leté existence neprošla takřka žádnou proměnou. Permanentní sledování krevního tlaku tak dosud nebylo možné. Lékaři při vyhodnocování získaných údajů dostávali (a dostávají) pouze kusé informace, které jim neumožňují dostatečně přesně vyhodnotit celkový zdravotní stav pacienta. To se však má v blízké budoucnosti změnit. Tým vědců z Texaské univerzity v Austinu (USA) vynalezl přístroj, který umožní monitorovat krevní tlak nepřetržitě.

Jedná se o dočasné, bioimpedanční „tetování“ vyrobené z grafenu (velmi odolný materiál o tloušťce pouhých 200 nanometrů). Jeho hlavními výhodami jsou především odolnost, lehkost a skutečnost, že svému nositeli nekomplikuje provádění běžných činností. Jelikož umožňuje velmi přesně monitorovat krevní tlak nepřetržitě po dobu i několika dní, vědci hovoří o revoluci v léčbě vysokého krevního tlaku a přidružených zdravotních obtíží. „Tetování“ tvoří 12 grafenových proužků umístěných ve dvou řadách podél dvou hlavních tepen předloktí.

iZdroj fotografie: Amira Ben Gouider Trabelsi / Creative Commons / CC BY-SA
Elektrochemická exfoliace grafenu je používanou metodou jeho výroby z grafitu

Vzdálenější proužky obou řad vysílají elektrické signály hluboko do paže a proužky blíže k sobě zaznamenávají odezvu a změny, které lze snadno převést na sílu průtoku krve. Vědci svůj vynález dosud testovali na 6 zdravých dobrovolnících, kteří se zařízením pracovali, chodili, cvičili i spali. Získané výsledky byly nadmíru uspokojivé – „tetování“ fungovalo přesně a podle předpokladů. Nyní vědci připravují studii, kdy jej vyzkouší u skupiny lidí trpících vysokým krevním tlakem. Při dalším úspěchu by mohlo být zařízení v brzké době uvedeno na trh.

Unikátní materiál objevený v roce 2004

Grafen, z něhož je zařízení vyrobeno, je uměle vytvořený alotrop uhlíku (alotropie vyjadřuje schopnost některých prvků vyskytovat se v různých strukturních formách, často s odlišnými vlastnostmi), který je velmi pevný a zároveň disponuje zvláštními fyzikálními vlastnostmi. Kupříkladu se v něm elektrony pohybují téměř rychlostí světla, dále je propustný pro světlo a lze ho poskládat do kompaktních celků. Jako materiál byl objevený v roce 2004 a v budoucnu by se z něj mohly vyrábět kromě grafenových „tetování“ rovněž mikroprocesory a paměti.

Jak často si měříte krevní tlak?

Zdroj: NatureNanotechnology

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články