Projekt Stormfury – dlouhodobý proces, kterým se vědci snažili ovládat počasí. Riskantní kroky překvapivě zaznamenaly úspěch

Odvážný a dlouhodobý projekt, který se pokusil několikrát ovlivnit přírodní živly. Pokusy však byly komplikované a velice složité na provedení.

i Zdroj fotografie: S vědomím National Oceanic and Atmospheric Administration
                   

Naděje udržet špatné počasí od lidí zní jako skvělý nápad, ale bohužel z velké části takový, který člověk i přes sebevětší snahu nikdy moc neovlivní. Jakkoli obtížné se to může zdát, tak už došlo k pokusu ovládnout – nebo alespoň upravit – některé z největších bouří na planetě. Konkrétněji se jednalo o tropické cyklóny.

Počátky a první pokusy

V letech 1962 až 1983 proběhly experimenty, kdy vědci „nasévali“ bouře jodidem stříbrným s nadějí na oslabení systému. Tzv. seedování mraků je člověkem vytvořený způsob, jak změnit množství nebo typ srážek v meteorologickém systému. Původní teorií bylo, že pokud se pustí jodid stříbrný do oka tropického cyklónu z letadla, mohlo by to spustit přestavbu nového a většího oka bouře.

Větší oko by pak pomohlo snížit větry bouře snížením tlakového gradientu systému. Doufalo se, že se to podaří předtím, než se systém dostane na pevninu, aby se snížily potenciální škody způsobené bouří. I obyčejné snížení bouřkových větrů o pouhopouhých 10 % by mohlo výrazně zmenšit ničivou sílu hurikánu nebo tajfunu.

Stále to zkoušeli

V roce 1963 se vědci pokusili oslabit hurikán Beulah. Větry v systému klesly po zasetí o 20 %. To byl první pozitivní výsledek ve snaze upravit tropický systém. Výsledky však byly neprůkazné, protože vědci nevěděli, zda výsev mraků ovlivnil bouři. Dalším významným výjevem bylo modifikování bouře s hurikánem Betsy roku 1965. Zpočátku se vědci snažili zasadit bouři na pevnině, ale výsledky byly opět marné.

iZdroj fotografie: Unsplash

Jeden velice odvážný projekt

Představitelé projektu Stormfury zaznamenali největší úspěch roku 1969, kdy upravovali hurikán Debbie. V jednom okamžiku, konkrétně po nasetí, klesla rychlost větru bouře o 31 %. Úspěch s Debbie vypadal velmi slibně, ale další výzkum vedl k méně nadějným výsledkům. Projekt časem vytáhl ještě jedno eso z rukávu. Jejich poslední úprava tropického cyklónu v atlantické pánvi přišla v roce 1971 s hurikánem Ginger. Kvůli struktuře této bouře nedošlo po zasetí k žádným změnám. Po Ginger hurikánu už nové pokusy nepřišly a projekt oficiálně skončil na počátcích 80. let.

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Zobrazit další články