Za jakých okolností bychom cítili rotaci Země: Faktem, že ji nevnímáme, obhajují jedinci tvrzení, že je planeta placatá

Rotace Země je jeden ze základních poznatků moderní vědy. Pro některé lidi však jde o naprosto nepřijatelnou skutečnost a záležitost celosvětového spiknutí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Lidstvo dokáže v mnoha ohledech překvapit. Přes obrovský vědecký pokrok a neustále rostoucí objem informací o našem světě i jeho okolí existují lidé, kteří tuto formu odmítají. Země je podle nich placatá, Měsíc a Slunce jsou jen obrazy promítané na nebe a nad námi je obrovská kupole. Svět končí ledovou stěnou, kterou tvoří Antarktida. Má to vypadat jako ve Hře o trůny, kdy kontinenty na Severu končily Zdí, tedy obrovskou ledovou stěnou.

Pozice bez argumentů

Jedním z argumentů pro přijetí tohoto konceptu světa je právě to, že necítíme rotaci planety. Podle tzv. „plochozemců“ (v angličtině flat-earthists) by se přece tento pohyb musel jasně projevit. Základním problémem této skupiny je ovšem doslovné naslouchání Bibli, ignorace fyzikálních principů a imunita vůči důkazům. Cokoli, co by odporovalo jejich vidění světa, je prohlášeno za součást onoho celosvětového spiknutí.

Rotaci Země však necítíme z prostého důvodu – rotujeme společně s ní. Pokud se ale nějakým způsobem zmenší, aniž by ztratila svou hmotnost, musí se točit rychleji v zájmu udržení své hybnosti. Stejně jako ten bruslař v piruetě, kterého mají tak rádi všichni učitelé fyziky. Zrychlení rotace znamená centrifugu a rozhodně bychom jej cítili. Protože by šla opačným směrem, částečně se vyruší gravitace.

Efekt snížení objemu planety

Naše vlastní váha by tak byla snížena. Pokud se průměr Země sníží o polovinu, poklesne naše váha v důsledku nutné rotace asi o 1,2 kilogramu. Toho bychom si nejspíše ani nevšimli, jenže síla centrifugy nepracuje lineárně. Na čtvrtinové Zemi se naše váha sníží o 15 kilogramů, což vyústí v lehčí pocit a možnost vyššího skoku. Je ovšem otázkou, zda by se tento posun dal popsat jako vnímání rotace planety.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na kolotoči cítíte rotaci jasně, jelikož celé zařízení je tak malé, že se síla centrifugy liší i na jednotlivých částech vašeho těla. Aby k tomu došlo u Země, musela by planeta být natolik miniaturní, že vaše vlastní výška k ní bude ve znatelném poměru. Může k něčemu takovému dojít? Rozhodně ne, protože než by Země takové velikosti dosáhla, stejná síla by ji zcela roztrhala a celou její masu odeslala někam daleko do vesmíru.

Setkali jste se někdy s touto skupinou? Jak to probíhalo?

Zdroj: ScienceFocus

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Zobrazit další články