Bláznivé a přitom úžasné skutečnosti o vesmíru, které se ve škole nenaučíte. Pozor, pravděpodobně vám dost zamotají hlavu

Vesmír je obrovský. Rozsáhlý a nezměrný. S miliardami galaxií, hvězd a planet se našemu poznání skoro až vzpírá.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S každou další znalostí o vesmíru se nám spíše ukazuje, o kolik větší je objem toho, co o něm ještě nevíme. Přestože naše znalosti postupují asi rychlejším tempem než kdy dřív, stále má miliony cest, jak nám zamotat hlavu. Některé scifi snímky taky způsobily, že i základní znalosti o vesmíru mohou být tak trochu zavádějící. Existuje proto soubor informací, které vás dost možná zaskočí, ale které jsou skutečně pravdivé.

Klid, ticho, horko a drahý oblek

Vesmír je naprosto tiché místo. Důvod je zcela prozaický – zvuk potřebuje atmosféru nebo jiné médium, které ho přenese. Ve vesmíru nic takového není. Nejžhavější planeta v naší soustavě má teplotu 450 stupňů Celsia a není nejblíže Slunci, protože se jedná o Venuši. Někoho by napadl Mars, jenže ten nemá žádnou atmosféru, takže jeho teplota silně kolísá. Pokud byste se někdy chtěli vypravit do vesmíru, připravte se sáhnout hluboko do peněženky.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kompletní vesmírný oblek totiž stojí 12 milionů dolarů, tedy čtvrt miliardy korun. Přitom 70 % z toho je cena batohu a kontrolních modulů. NASA momentálně používá obleky vyrobené už v roce 1974. Když jsme u těch procent, Slunce představuje 99,86 % hmotnosti celé naší soustavy. Je to 330 000krát víc, než je hmotnost Země. Tři čtvrtiny Slunce jsou z vodíku, většinu zbytku tvoří helium, takže pokud by mělo hlas, byl by hodně tenoučký.

Těžko představitelné počty

Do Slunce by se vešlo něco přes milion Zemí. Země má zase více stromů, než kolik je hvězd v celé Mléčné dráze. Stromů máme na planetě asi tři triliony, hvězd kolem nás je zhruba 400 miliard. Ovšem v celém vesmíru je více hvězd než zrnek písku na Zemi. Odhadovaný počet hvězd je jeden septilion, což je 1 a za ní 24 nul. Zrnka na Zemi nikdo přesně nepočítal, ale odhad je asi sedm kvintilionů. Pokud byste pozorovali západ Slunce na Marsu, měla by ta velká koule modrou barvu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud byste chtěli strávit nějaký čas na Venuši, pak jeden den bude trvat jako náš rok. Kdyby vás zajímala zvláštnější planeta, pak si najděte 55 Cancri e. Je asi dvakrát větší než Země a je kompletně tvořená diamanty. A pokud vám tohle všechno dostatečně nezamotalo hlavu, pak si uvědomte, že jsme jen droboučký střípek vesmíru. Stačí se vydat jen trochu dál a čísla se budou posouvat o řády výš a vzájemné vztahy budou ještě víc ohromující.

Zdroj: ChildWellBeing

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Zobrazit další články