Okolní světy jsou dost blízko na to, aby nás mohly pozorovat. Je jich víc než 1 000

Myšlenka, že exoplanety dokážou zaznamenat Zemi, která se pohybuje v blízkosti Slunce, může být nápomocná pro vědu při hledání života mimo Sluneční soustavu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Jsou to tři desetiletí, co legendární astronom Carl Sagan navrhl, aby kosmická sonda Voyager 1 pořídila snímek Země ze vzdálenosti téměř čtyř miliard mil. Inspirováni fotografií „Bledě modrá tečka“ kladou výzkumníci zajímavou otázku. Ta se samozřejmě týká slunečního sousedství – a jestli skutečně nějaká civilizace pozoruje lidstvo. V posledních letech se zjistilo, že více než 1 000 slunečních soustav má dokonalý úhel pro pozorování Země.

Země je pod dalekým dohledem

Vědci taktéž zmiňují jejich hlavní účel, který se týká výhradně hvězd s hlavní posloupností podobnou Slunci a exoplanet. Tyto sluneční soustavy mohou také obsahovat světy podobné Zemi. Ty by se měly nacházet v obyvatelné zóně pro život. Všechny potenciální systémy jsou do 300 milionů světelných let od Země, což je dost blízko na to, aby cizí civilizace mohla zanalyzovat lidský svět.

Obklopeni hvězdným systémem

Co se týče hvězdných systémů, kterých je přibližně přes 1 000, tak ty jsou skutečně zvláštní kvůli tomu, že leží v ekliptice Země. To je tzv. rovina oběžné dráhy lidského světa kolem Slunce. Exoplanety pohybující se po stejné dráze by měly výhled na Zemi. Jednou takovou exoplanetou je např. GJ 504b. Pro ně by Země byla tranzitní planetou, což je taková, která se pohybuje před Sluncem, když se pozorovatel dívá na vzdálené hvězdy. Tyto exoplanety by mohly vidět Zemi překračovat Slunce a také by osvětlily její pulzující biosféru.

iZdroj fotografie: Pixabay

Otázka existence mimozemské civilizace

Výzkumníci tvrdí, že pozorování tranzitu je důležitým nástrojem pro astronomy, kteří zkoumají blízké sluneční soustavy a hledají obyvatelné světy. Budou také hrát klíčovou roli při vytváření plánu pro nejnovější vesmírné teleskopy, včetně vesmírného teleskopu Jamese Webba NASA, který byl vypuštěn v roce 2021. Všeobecně je tedy možné, že tam někde v dalekém vesmíru je někdo, kdo má zájem lidstvo kontaktovat. Může se však jednat i o negativní interakce s cizím světem, to se časem uvidí.

Věříte, že existuje nějaká kolonizovaná exoplaneta?

Zdroj: ScienceLine
Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Zobrazit další články