Vědci zachytili radiové vlny ze vzdálené planety

Astronomové si myslí, že pomocí radioteleskopu v Nizozemsku poprvé v historii odposlechli radiové vysílání z planety, která se nachází mimo naši sluneční soustavu. Vysílání podle všeho pochází z hvězdného systému Tau Boötes. Ten je od nás vzdálený přibližne 51 světelných let a první exoplaneta zde byla metodou Dopplerovy spektroskopie objevena v roce 1996.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Jmenuje se Tau Boötis b, není však zdaleka jedinou objevenou exoplanetou, tedy planetou nacházející se mimo naši sluneční soustavu. Mezi ty nejznámější patří:

  • 70 Virginis b
  • 55 Cancri b
  • 47 Ursae Majoris b
  • Upsilon Andromedae b
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Došlo k zachycení radiových vln

Radiové vlny emitované planetou

V oficiálním vyjádření, které k objevu vydala univerzita v Cornellu, vědci vysvětlují, že jde o první náznaky, že by se podařilo zachytit radiové vlny emitované samotnou planetou. Zdaleka to neznamená, že radioteleskop odposlechl mimozemskou rozhlasovou stanici. Podobné závěry se krátce po zveřejnění výsledků výzkumu začaly objevovat na sociálních sítích, jsou však pochopitelně zcela nesmyslné.

Cesta k mapování vesmíru

Pokud se prokáže, že jde skutečně o vysílání planety jako takové, tento objev může výrazně pomoci s mapováním doposud neznámých oblastí výzkumu. Podaří-li se tuto metodu zefektivnit a správně dešifrovat výsledné záznamy radiových vln, bude s jejich pomocí možné odhalovat planety i ve větší vzdálenosti od Země, než pouhých 50 světelných let.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Jde o další krok v poznání vesmíru

Výzkum radiových vln jednotlivých planet přitom začal už v naší sluneční soustavě, v roce 2016 a 2017 se odehrála série měření radiových vln Jupiteru. Ty měly odhalit charakteristické vzorce pro vysílání emitované plynnými obry, které je pochopitelně díky jejich velikosti snazší odhalit než menší planety. Právě vysílání Jupiteru vědcům prozradilo, co mají hledat. A aktuální pozorování Tau Boötis b dokazuje, že metoda jako taková může fungovat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Zobrazit další články