Vědci objevili vzácný hvězdný systém se šesti slunci. Vzájemné zatmění těchto sluncí lze pozorovat z naší sluneční soustavy

Pokud by vám ve vesmíru nestačilo naše slunce, máme pro vás raritu. Tento hvězdný systém jich má rovnou šest.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Astronomové už našli ve vesmíru hodně zvláštního. Tentokrát objevili vzácný hvězdný systém, soustavu vybavenou hned šesti slunci. Vzácný planetární systém zahrnující hned šest sluncí se nachází 1 900 světelných let od naší Země a jmenuje se TIC 168789840. Zmíněných šest slunci – tedy šest hvězd – se navzájem zatmívá, jak můžeme pozorovat z naší sluneční soustavy.

Opravdová galaktická rarita a lahůdka

Systém TIC 168789840 sestává ze tří párů hvězd, dvou uvnitř a jednoho venku. Ty dva vnitřní obíhají velmi těsně u sebe a mají tak společné gravitační centrum. Tří pár je dále, vně systému a pohybuje se kolem zbytku i kolem sebe navzájem. Celá soustava je tak ukázkou bizarní a zároveň krásné vesmírné choreografie, na kterou nejsou lidé zvyklí. Vnější pár hvězd oběhne kolem vnitřní soustavy každé 2000 let.

iZdroj fotografie: Pixabay

Až do dneška neidentifikovali v této multisluneční a na vesmírné poměry komplexní soustavě žádné exoplanety. Pokud budou ale existovat, uvidí vždy jen dvě slunce a zbytek toho, co je kolem nich, jen jako velmi jasné hvězdy na obloze. Nejde přitom o první sluneční systém tohoto typu, který byl kdy objeven, ale suverénně o první, který se pohybuje tímto způsobem a má takové komplexní rozestavení.

Když se kryjí téměř všechna navzájem

Šestinásobné sluneční zatmění je totiž opravdu rarita, ovšem vzhledem k blízkosti vzájemného oběhu se není čemu divit. Pokaždé, když se jedno slunce pohybuje před jiným, vidíme na našich dalekohledech zatmění. Ovšem tato jsou viditelná pouze ze Země a z mnoho dalších úhlů pohledu viditelná nebudou. Vědci zatím neví, kolik takových systémů by mohlo existovat v našem systému nebo jinde.

iZdroj fotografie: Pixabay

Stejně tak nebyl zatím odhalen původ systému a proces jeho vzniku, ve srovnání s kterým se naše vlastní sluneční soustava zdá až primitivní. Pokud budou v nové pozorované soustavě existovat nějaké exoplanety, pak pouze u vnějšího páru hvězd. Jakékoli uvnitř by byly gravitací vystřeleny mimo, nebo naopak pohlceny některou z hvězd. Vnější pár hvězd obíhá natolik daleko, že možnost exoplanet u něj přece jen existuje.

Zdroj: Exoplanets NASA

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Zobrazit další články