NASA se pokusí odvrátit hrozbu –⁠ za pár dní by měla zasáhnout asteroid, který bude jen kousek od Země

Vesmírná mise, která obsahuje speciální sondu, byla spuštěna v listopadu loňského roku a řítí se směrem k binárnímu systému asteroidů, jenž se nachází 11 milionů kilometrů od Země.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Šest nocí pozorování potvrdilo, že oběžná dráha dvojitého asteroidu Didymos je perfektně zarovnaná pro kosmickou loď NASA DART, jejímž cílem je narazit do menšího z objektů. Teleskopy potvrdily dřívější výpočty oběžné dráhy z roku 2021. Aktuálně přicházejí nová data s očekávaným nárazem sondy DART do 160 metrů širokého měsíce Dimorphos. Donutí jej i jeho většího společníka Didymose mírně vychýlit z kurzu. Účelem této mise je otestovat potenciální techniku ​​k odchýlení asteroidu, který by v budoucnu mohl ohrožovat Zemi.

Zcela promyšlená vesmírná operace

Měření, která tým provedl na začátku roku 2021, byla kritická pro zajištění správné funkčnosti DARTu. Andy Rivkin, spoluvedoucí výzkumného týmu DART, zmiňuje, že se jedná o první testovací misi planetární obrany na světě. Taktéž laboratoř v Marylandu ujišťuje v prohlášení, že nová měření ukazují přesný kurz a žádná změna nebude potřeba.

Měření musí být precizní

Vědci potřebují podrobné orbitální parametry obou vesmírných těles nejen proto, aby spolehlivě navedli DART k cíli, ale také kvůli novému měření. Po dopadu budou astronomové z celého světa znovu měřit dráhy těchto asteroidů, aby viděli, jak se dráha Dimorphosu po srážce vychýlila. Změna může být spíše nepatrná, a proto jsou vyžadována opravdu přesná měření.

„Povaha tohoto experimentu před a po vyžaduje dokonalé znalosti systému asteroidů, než se s nimi cokoli udělá,“ uvedl Nick Moskovitz, astronom a spoluvedoucí pozorovací kampaně. Rozhodně není vhodné řešit věci na poslední chvíli. Je lepší si být jistý tím, že jakákoli změna, kterou vědci vidí, je rozhodně způsobena tím, co udělal DART. Ten dle Moskovitsze hraje hlavní roli.

iZdroj fotografie: Unsplash

Počasí vědeckému týmu přálo

„Jednalo se zrovna o složité období roku pro získání příznivých výsledků pozorování,“ řekl Moskovitz. S týmem požádali o šest nočních pozorování s určitým očekáváním, že asi polovina z nich bude ztracena kvůli počasí. Naštěstí ale ztratili jen jednu noc. Díky této přízni mají opravdu velkou důvěru v to, že systém asteroidů je dobře zmapován. Jejich technologie jsou údajně také natolik připraveny, aby zanalyzovaly, co se stane po dopadu.

Bude se minulost opakovat?

Vědci sledovali objekty v blízkosti Země po celá desetiletí, aby se ujistili, že žádné nejsou na kolizní dráze s naší planetou. Jedná se o téma, které je nutné neustále sledovat, jelikož asi před 65 miliony lety se na Zemi zřítil asteroid a zabil 70 % všech druhů včetně dinosaurů. Široká škála komunity bere toto téma na lehkou váhu, avšak taková událost by mohla mít katastrofální následky.

Jaké výsledky očekáváte od této mise?

Zdroj: Space
Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Zobrazit další články