Jaké máme možnosti, pokud by se na Zemi řítil asteroid? Kosmická loď otestuje možnost záchrany lidstva

Náraz asteroidu do Země je hrozbou, na kterou chce být lidstvo připraveno. Jednou z prvních vlaštovek je kosmická loď DART, zkoumající použití kinetického impaktoru.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Astronomové momentálně sledují více než 27 000 asteroidů, které se pohybují v okolí planety Země. Možná že jeden z nich v budoucnu rozhodne o osudu lidstva, podobně jako jeho předchůdce ukončil říši dinosaurů. Není proto divu, že lidé hledají způsoby, jak se podobné katastrofě vyhnout. Planetární obrana se dostává čím dál více do popředí.

Metoda kinetického impaktoru

Existuje několik možností, které se v obraně proti asteroidům berou v potaz, např. použití laserů, jaderného výbuchu nebo kinetického impaktoru. Konečná volba závisí hlavně na tom, s jakým předstihem bude asteroid spatřen.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nová mise NASA DART (Double Asteroid Redirection Test) otestuje právě techniku ​​kinetického impaktoru, která zahrnuje vyslání jedné nebo více velkých vysokorychlostních kosmických lodí do dráhy blížícího se objektu a jeho vychýlení z dráhy. Pokud by byly impaktory připraveny, stačil by jim na zničení menšího asteroidu rok až dva. Jinak by bylo zapotřebí 20 let na proces od sestavení impaktoru až po vesmírný náraz. 

Cíl mise –⁠ měsíc Dimorphos

Start vesmírné lodi DART proběhl 24. listopadu 2021. DART odstartovala na palubě rakety SpaceX Falcon 9 z Vandenbergovy kosmické základny v Kalifornii. Jejím cílem bude měsíc Dimorphos obíhající kolem asteroidu Didymos, který je od Země vzdálen 11 milionů kilometrů, což umožní pozorování pozemními dalekohledy a planetárním radarem. Do měsíce narazí rychlostí 6,6 km/s. Srážka sníží rychlost měsíce o zlomek jednoho procenta, ale oběžná dráha se změní o několik minut.

iZdroj fotografie: Steve Jurvetson / Creative Commons / Public Domain

Kritéria pro výběr cíle

Ty největší asteroidy, více než 1 000 metrů široké, je nejjednodušší najít. Nejmenší asteroidy nejsou dost těžké na to, aby způsobily velké škody; některé dokonce nepřežijí cestu zemskou atmosférou. Střední kategorie asteroidů, větší než 140 m, ale menší než 1 000 metrů, znepokojuje vědce nejvíce. Hůře se hledají, ale mohou způsobit ničivý náraz.

Měsíc Dimorphos měří v průměru 160 metrů, čímž se řadí do střední kategorie asteroidů, což je hlavní důvod, proč byl vybrán. Druhým důvodem je 12hodinová doba oběhu, na kterém bude změna oběžné dráhy lépe pozorovatelná než na dráze o délce několika let.

Rizikové faktory

Je však potřeba počítat se situací, kdy věci nepůjdou podle plánu. Asteroid může být vychýlen jen částečně, takže by stále směřoval k Zemi, ale na jiné území, čímž by se uměle vytvořila nová verze katastrofy. Dalším rizikem je odlomení fragmentů, které by byly pro Zemi též nebezpečné. Je tedy pravděpodobné, že na kompletní odstranění hrozby by nestačila pouze jedna loď, proto je tak důležité spatřit ohrožující objekt s dostatečným předstihem, aby měli vědci na obranu dostatek času.

iZdroj fotografie: Pixabay

Evropské plány 

Projekt DART má za úkol přinést první data v reálném světě o použití kinetického impaktoru. Také Evropa se hodlá zapojit do planetární obrany. Evropská kosmická agentura vypustí v roce 2024 vesmírnou loď s názvem Hera, aby vědcům umožnila ještě podrobněji porozumět faktorům, které musí skutečná planetární obranná mise zvážit.

Jakou obranu proti střetu s asteroidem byste zvolili?

Zdroj: LiveScience, NASA

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Zobrazit další články