Dlouho tajená pravda o první vesmírné stanici: Kosmonauti umírali pomalu v ukrutných bolestech

Sojuz 11 byl jedenáctým letem programu Sojuz a také 40. letem z naší planety. Cílem bylo setkání s první sovětskou vesmírnou stanicí, bohužel let skončil tragicky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vypravit se do vesmíru zní v teorii velmi slavnostně, jenže praxe je ohromně riziková a nejmenší chybička může znamenat smrtelné ohrožení. V kosmu se stále setkáváme s neznámými situacemi a jednoduše není v našich silách předvídat všechny proměnné a jak se věci vyvinou. Příkladem toho je právě tragédie letu Sojuzu 11, která je prvním případem smrti kosmonautů ve vesmíru, a to přes veškerá opatření.

První vesmírná stanice historie

Stanici Salyut 1 vyslali Sověti do vesmíru 19. dubna 1971 a byla první vesmírnou stanicí naší planety. Pak už zbýval vlastně hrozně jednoduchý úkol, tedy dostat na tuto stanici živou posádku. To měl zajistit let ze 7. června téhož roku. Loď navržená pro cesty na stanici úspěšně přistála tam, kde selhal její předchůdce, loď Sojuz 10. Na palubě byli tři kosmonauti – velitel Georgy Dobrovolsky, letecký inženýr Vladislav Volkov a testovací inženýr Viktor Patsayev.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pro první dva to byl první let do vesmíru, pro Viktora Patsayeva druhý, jenže jak se bohužel ukázalo, pro všechny tři to byla také cesta poslední. Ihned po napojení na stanici se kvůli nefunkční ventilaci setkali s hustým dýmem, ovšem tenhle problém záhy opravili. Na stanici pak zůstali skoro 23 dní a jejich postup s napětím sledovaly všechny televizní stanice. Setkali se i s dalšími lehkými problémy, které ovšem dokázali celkem hladce vyřešit, a odlétali ve zdraví a dobré náladě.

Tragický návrat domů

Kapsle Sojuzu 11 dopadla na ploché a nehostinné místo 30. června 1971, bohužel záchranný tým už uvnitř našel jen těla bez života. Pro personál byl šok najít kosmonauty takhle, protože kapsle byla zcela nedotčená. Všichni tři zemřeli na udušení. Pitva odhalila jako příčinu smrti krvácení do mozku, které bylo následkem prudkého poklesu tlaku v kapsli. Patologové také odhalili vysokou hladinu kyseliny mléčné v krvi, což odpovídá extrémně vysokému stresu před smrtí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Data z lékařských senzorů ve skafandrech ukázala, že všichni tři utrpěli 40 vteřin po poklesu tlaku v kabině zástavu srdce. Další záznamy odhalily, že pokles tlaku přišel 15 minut poté, co byly zažehnuty brzdící rakety na modulu. Vyšetřování pak ukázalo, že na kapsli byl neúmyslně otevřen ventil, což způsobilo právě prudkou dekompresi. Sovětský svaz uspořádal obrovský státní pohřeb a nálada národa spadla z oslav k dlouhému a hlubokému truchlení.

Slyšeli jste o této tragické události?

Zdroj: STSTWorld

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Zobrazit další články