Vědci vytvořili vlastní černou díru a zjistili, jak opravdu funguje. Teorie Stevena Hawkinga ze 70. let se ukázala jako pravdivá

Fyzikové v Izraeli se odhodlali k náročnému experimentu, který měl potvrdit teorii černých děr od Stevena Hawkinga.

i Zdroj fotografie: Freeimages
                   

V roce 1974 přišel anglický vědec a fyzik Steven Hawking s tvrzením, že ve vesmíru jsou obsaženy temné gravitační prostory, tzv. černé díry. Tyto objekty nebyly dle jeho názoru hvězdy, jak zdůrazňovali někteří jeho vědečtí kolegové, nýbrž spontánně vyzařované světlo. Tento fenomén je na základě jeho práce pojmenován jako Hawkingovo záření.

Hawkingova teorie

Hawkingův fyzikální jev je od té doby opředen spoustou diskuzí a polemik, neboť nikdy nebyl podrobněji analyzován a popsán. Jeho záření je velmi slabé a ani nejmodernější technologie jej nedokáží zatím přesněji rozklíčovat. Dokonce existuje názor, že jej už nikdy neuvidíme. Proto se dnešní vědecké síly pokoušejí vytvářet něco jako vlastní umělé černé díry.

iZdroj fotografie: Freeimages

Konkrétně se na tuto problematiku zaměřili fyzici z Technologického institutu v Izraeli, kteří si vyrobili prototyp analogové černé díry. Na pokusu se snaží demonstrovat Hawkingova tvrzení týkající se černých děr. Patří mezi ně především to, že Hawkingovo záření vychází z ničeho a že v průběhu času nemění svou intenzitu, což znamená, že je stacionární. Černá díra má také produkovat záření jako černé těleso, což je v podstatě teplý objekt, který vyzařuje konstantní infračervené záření.

Těžká cesta za výsledkem

Laboratorně připravená černá díra byla vyrobena z proudícího plynu rubidia, který obsahoval zhruba 8000 atomů a následně byl ochlazen na téměř absolutní nulu. Laserové paprsky poté vytvořily silný zdroj energie, který plyn rozpohyboval a vytvořil analogové prostředí černých děr. Celý proces byl extrémně náročný, vyžádal si velké úsilí a přítomnost předních fyzikálních vědců v Izraeli.

iZdroj fotografie: Freeimages

Aby byly Hawkingovy teorie potvrzeny, musel být experiment proveden celkem 97 000krát v řadě a trval 124 dnů, kdy probíhalo neustálé měření a analyzování. Nakonec se jejich píle vyplatila a potvrdilo se, že Hawkingovo záření je stacionární, což znamená, že se časem nezmění – tedy přesně to, co Steven Hawking v sedmdesátých letech předpovídal.

Zdroj: Live Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Zobrazit další články