Tento týden dojde k nejdelšímu částečnému zatmění Měsíce za 600 let. Nenechte si jedinečný úkaz ujít. Poradíme, kdy a jak ho sledovat

Již tento týden nám nebe přinese skutečně obdivuhodnou podívanou v podobě nejdéle trvajícího částečného zatmění Měsíce za 600 let. Víme, kdy a jak jej sledovat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Abdalrahman Mohrat / CC BY / Creative Commons
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
Další 3 fotografie
Další 3 fotografie
                   

To, že příroda je nesmírně mocná již víme, a také nám to umí dát patřičně najevo. Kromě nejrůznějších katastrof a ničivých aktivit si však pro nás umí připravit i nádhernou scenérii. Jednou z takových podívaných tak bude i částečné zatmění Měsíce, které nás čeká již tento týden a k dalšímu takovému dojde až za neuvěřitelných 648 let. Výjimečné bude svou rekordní délkou a také procentem pokrytí. Kdy a jak jej sledovat?

Částečné zatmění Měsíce

Částečné zatmění Měsíce je nebeský jev, ke kterému dojde v té chvíli, kdy jsou Slunce, měsíc i Země v téměř dokonalém zarovnání. Zemský stín tak dopadne na Měsíc a vytvoří jeho zatmění. Jelikož však tyto planety nejsou v dokonalé rovině, nebude toto stínové pokrytí celkové, jako u úplného zatmění Měsíce. I tak se je ale na co těšit a toto pokrytí bude mít krásných 97 procent. Krom toho se bude jednat o nejdéle trvající částečné zatmění Měsíce za posledních 580 let a k dalšímu takovému dojde až za více než 6 století.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podmínky pro částečné zatmění měsíce

Aby k částečnému zatmění Měsíce mohlo dojít, musí být však splněno více podmínek než jenom ta, že jsou Slunce, Měsíc a Země v rovině. Tento jev je tak vzácný proto, že k němu dochází pouze a jen tehdy, kdy se Země pohybuje mezi Sluncem a Měsícem za úplňku. Tehdy je malá část povrchu Měsíce pokryta vnitřní a nejtmavší částí zemského stínu, umbrou, zatímco jeho zbylou část pokrývá vnější část zemského stínu, tedy penumbra.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kdy a jak částečné zatmění měsíce sledovat?

Částečné zatmění Měsíce nastane přesně v noci z 18. na 19. listopadu a vyvrcholí ve 4:03 ráno ET, kdy bude zcela pokryto 97 % měsíčního povrchu. Zatmění bude viditelné po dobu tří hodin, a to z obou stran polokoule, tedy pro kohokoliv ze všech kontinentů. Přestože se však jedná pouze o částečné zatmění, bude mít Měsíc jasně červenohnědou barvu, stejně jako je tomu u jeho úplného zatmění. Rozdíl bude pouze v tenkém pásu světla, který jej bude protínat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Celé částečné zatmění bude ve své délce největšího pokrytí povrchu Měsíce trvat přesně 3 hodiny a 28 minut, čímž se jedná o nejdéle trvající úkaz tohoto typu od 18. února 1440 a k dalšímu takovému by podle výpočtů mělo dojít až 8. února 2669. Pokud tedy máte možnost, rozhodně si jej nenechte ujít. Času však máte dostatek, moment, kdy totiž Měsíc prochází vnitřní i vnější částí zemského stínu, bude trvat neuvěřitelných 6 hodin a 1 minutu.

iZdroj fotografie: Abdalrahman Mohrat / CC BY / Creative Commons

Ke sledování tohoto úkazu nebudete potřebovat žádné speciální vybavení a na rozdíl od zatmění Slunce je jeho pozorování bezpečné a nebude tak třeba ochranných brýlí či filtrů v případě použití dalekohledu. Pokud má však být nebe ve vaší poloze zatažené, či máte jiné neodkladné záležitosti nezoufejte, projekt Virtual Telescope to, bude celou tuto scenérii vysílat živě a můžete se podívat i na její záznam.

Máte v plánu sledovat částečné zatmění Měsíce? Dejte nám vědět do komentářů.

Zdroj: Iflscience

Galerie

Další 3 fotografie
Další 3 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Ladislav Podešva
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články