Strašidelný objev na Marsu vypadá úplně jako vstup k mimozemšťanům. Co o něm zatím víme?

Jeden z posledních snímků, který nám z Marsu poslala sonda Curiosity, odhalil prapodivnou zajímavost na jedné ze skal. Vypadá to jako perfektní vstup do jejích útrob.

i Zdroj fotografie: NASA
                   

Naprosto perfektní dvojník dveří je tak úžasně přesvědčivý, že nás doslova láká k tomu ověřit, zda vede do malého marťanského úkrytu. Nebo ještě lépe do zcela jiného vesmíru. Stejně tak vyvolává útvar představu tunelu do centra celé planety. Každopádně by snímek geologického útvaru mohl inspirovat minimálně sci-fi knihy, seriály nebo celovečerní snímek. Poněkud střízlivější komentář na Redditu v něm ovšem vidí pouhou prasklinu.

Matoucí dveře a otřesy

Podle uživatele jde nejspíš o výsledek nějakého silného působení na skálu vedoucího k jejímu lámání, možná s pomocí jednoho nebo dvou marsotřesení. Ve skutečnosti k největším zatím zachyceným otřesům planety došlo 4. května tohoto roku. Vědci se od té doby snaží přesněji odhadnout, kde se odehrály a co je vlastně způsobilo. Navíc samotný útvar ve skále pravděpodobně mate tělem a jeho velikost bude zavádějící.

Ačkoli na snímcích poslaných na Zem vypadá formace jako průchod do tunelu, ve skutečnosti bude mít dutina dost možná jen několik centimetrů na výšku. Obecně je z těchto snímků obtížné usuzovat na skutečné rozměry a proporce. Větší a barevnou verzi snímku můžete vidět tady. Tvar dveří je v horní části, mírně nalevo od středu složeného snímku. Snímek byl pořízen u geologického útvaru známého jako Greenheugh Pediment 7. května 2022.

Otvor ve skále a chata na Měsíci

Za léta, kdy máme přístup k Marsu ze sond a průzkumných vozítek, se nám dostaly do rukou některé skutečně prapodivné a ohromující záběry Rudé planety. Viděli jsme krátery plné ledu, tvarované skalní formace, duté hory a mnoho dalších. Pokud jde o strašidelné snímky vesmíru, které připomínají něco vytvořeného cizíma rukama, je důležité nenechat se příliš unést. Zrnité snímky si náš mozek rád doplňuje a hledá něco, co na nich rozhodně není.

iZdroj fotografie: NASA

Příkladem budiž podivná krychle, která se objevila na Měsíci a byla vyfocena čínskou sondou Yutu 2 během minulého roku. Po bližším prozkoumání vyšlo najevo, že věc považovaná za „mimozemskou chatičku“ byla prostě jen další skála. Ovšem souhra světla a perspektivy jí dala hranatý tvar. Podobně se tato skalní prasklina nejspíš brzy vyjeví jako zcela běžný geologický jev. Mezitím si ale můžeme užít divoké spekulace.

Jaký byl váš první dojem při spatření tohoto snímku?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Zobrazit další články