Skutečný příběh Lajky –⁠ psího astronauta, kterého Sověti poslali na jistou smrt

O Lajce, prvním kosmounautském psovi, slyšel zcela určitě každý. Okolnosti její smrti však byly po dekády přísně utajovány.

i Zdroj fotografie: NASA
                   

Nejde přitom v žádném případě o náhodu, protože pravda je zcela jiná, než jak ji sdělovala tehdejší ruská propaganda. Lajka byla prvním živočichem, který obíhal Zemi. Roku 1957 byl pro Rusy, respektive Sověty, tento úspěch obrovskou senzací. Vesmírné závodění s Američany bylo tehdy v plném proudu. Při znalosti okolností je však tento úspěch drasticky zastíněn tím, že fena přišla o svůj čtyřnohý život v hrozných mukách.

Lajka, první pes na oběžné dráze

Úkol vystřelit do stratosféry živý organismus a následně jej bezpečně vrátit by byl proveditelný i s tehdejšími vědeckými poznatky. Chruščov byl naopak nadšenější z toho, že realizace akce – tedy start Sputniku-2 – připadne přesně na 40. výročí bolševické revoluce. Kvůli silnému politickému tlaku tak dostali vědci na vývoj programu pouhé 4 týdny. Nezbyl tudíž čas na vytvoření postupu pro bezpečný návrat lodi ani jejího pasažéra.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Selekci měl za úkol samostatný tým, který pak prohledával ulice Moskvy a hledal psy. Panoval názor, že zvíře schopné přežít na ulici bude k takovému úkolu adekvátní. Jsou zvyklí na chlad, hlad a náročný život. Stejný osud je čekal i ve vesmíru, a nakonec byli vybráni tři „šťastlivci“, které začali připravovat na úkol. Jeden z nich byla Lajka, fena ve věku 2–3 let. Pro svou klidnou povahu se podle vědců stala ideální kandidátkou.

Trénink psí astronautky

Astronauty vždy čeká náročný výcvik a u Lajky tomu nebylo jinak. Vhodnost pro cestování vesmírem byla testována velmi krutě. Psi byli týdny zavřeni v extrémně malých a také chladných prostorách, kde se nemohli ani otočit. Během této doby jedli jen gelovitou stravu a zrychlení simulovaly centrifugy. V malých klecích jim bylo vážně narušeno zažívání a nemohli se vyprázdnit ani pomocí projímadla. Cíl cviku byl zapomenout na svobodný život.

Psi měli poznat jen chlad a stísněnost a nechat se unášet do tmy a samoty. Volba nakonec padla na Lajku, která přežila ty nejstrašnější testy. Třetí kandidát, Muška, byl vyslán o 3 roky později a také nepřežil. Jeden z vědců si vzal Lajku na den domů, aby si alespoň jednou vyzkoušela normální prostředí a kontakt s dětmi. Všichni věděli, že akci nepřežije, a neexistovaly žádné plány na návrat. Ještě v modulu ji jeden z techniků políbil na čenich.

Co se dělo tam nahoře?

Kvůli problémům musela být akce posunuta o 3 dny. Lajce byla tehdy hrozná zima a vědcům se příliš nedařilo jí pomoct. Dne 3. listopadu byla vystřelena kosmická loď Sputnik-2 a na její palubě první zvíře na oběžné dráze. Tlukot srdce byl 3násobný a zklidnil se po 3 hodinách, když dosáhla stavu beztíže. Následovala ovšem tragédie. Podle tvrzení dostala Lajka druhý den cesty otrávené jídlo, na které měla pokojně zemřít.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Existovala také verze, že zemřela po 6 dnech na nedostatek kyslíku. Tento incident vyvolal v západních zemích obrovské pobouření. Propaganda musela následně vymýšlet další příběhy o pokojné psí smrti a utišit rozzuřené davy. Ochránci zvířat protestovali, někteří na neobvyklého astronauta vzpomínali minutou ticha. Skutečnost o posledních chvílích nebohého zvířete se objevila až po dekádách.

Realita Lajčina skonu

Skutečná verze průběhu byla odhalena až v roce 2002. Kvůli poruše regulace byla teplota v kabině pár hodin po startu 40 stupňů Celsia a Lajka zemřela na přehřátí. Vesmírná loď později explodovala a tělo hrdinky se nemohlo nikdy vrátit na Zem. Člen výzkumného týmu Oleg Gazenko při tiskové konferenci v roce 1998 řekl: „To jsme neměli dělat. Z této mise jsme se dostatečně nepoučili, abychom pochopili tuto oběť.“

Sovětský svaz vyslal do vesmíru celkem 48 psů. Jednoho z nich Gazenko adoptoval a chlupáč žil v jeho rodině po celých 14 let. Vina, kterou k Lajce cítil, však nikdy nepolevila. Dnes má Lajka sochu a pamětní desku v Hvězdném městečku, ve kterém se připravují ruští kosmonauti. Roku 2008 byl pak na pozemcích Institutu vojenské medicíny v Moskvě odhalen její památník. Objevila se i v písních a její jméno nese několik hudebních skupin.

Jaké pocity ve vás osud zvířete vyvolává?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Zobrazit další články