Podivné objekty, které jsou vidět na Marsu

Od kanonu po koblížek nebo siluetu Pac-Mana – obrázky toho, co lze najít na povrchu planety Mars baví už dlouho jak vědce, tak i laickou populaci.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Lidé milují dobré vesmírné příběhy. Proto tolik spekulují o neobvyklých objektech, které se dají zachytit na snímcích z povrchu Marsu. Naše představivost pak hned vidí ve formaci skal tváře nebo uděláme z radiového šumu komunikaci mimozemš´tanů. A díky přítomnosti sond máme stále dostatek materiálu na další teorie a zajímavosti. Například Curiosity nám dodala kraba. Ale klid, nejspíš je to jen podivná formace skal.

Morseovka a rybičky

Snímek z roku 2016 zachytil podivné formace. Temné oblasti jsou sérií dun a vypadají jako čárky a tečky ve zprávě psané Morseovou abecedou. Bohužel po překladu z toho vylezou jen nesmysly. Planetární vědkyně Veronica Bray prozkoumala velmi podrobně snímek dun a následně sdělila svému kolegovi, že je to „NEE NED Z8 6TNN DEIBEDH SIEFI EBEE SSIEI ESEE SEE!!“ No kdoví, možná se po vyslovění někde něco stalo, protože na magickou formuli by to docela sedělo.

iZdroj fotografie: Pixabay

Na Marsu najdete i skály tvarované jako rybičky, ale žádná skutečná ryba se tu nenachází. Sonda Curiosity od NASA zachytila na snímku tuto netypickou horskou formaci a samozřejmě se toho chytli fandové UFO a podobní. Tvar hory a momentální světelné podmínky skutečně vytvořily trochu rybí dojem. Pokud jde o možné fosilie ryb nebo zvířat na Marsu, NASA podotýká, že planeta neměla nikdy tolik kyslíku, aby to vydrželo složitějším organismům.

Dělová koule a dračí šupiny

V prosinci roku 2017 zveřejnil jeden z UFO nadšenců na svém blogu snímek z kulovitého oobjektu dodaného – jak jinak – sondou Curiosity. Vzápětí navrhl, že jde o dělovou kouli, určitě pozůstatek válek na rudé planetě. NASA tým na Twitteru odvětil, že objekt je ve skutečnosti asi 5 milimetrů veliký a sestává z vápníku, sodíku a magnesia. No ale možná se na Marsu vyskytovali opravdu maličtí válečníci schopní použít i něco takového.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dokonce ani NASA neunikla nadšení z Hry o trůny. To docela dobře vysvětluje, proč byl jeden snímek z Marsu nazván Dračí šupiny. Šupinatý vzor nepochází z mytické nestvůry, ale nejspíš z dávných vln eroze, které místní planinu potkaly během geologických procesů. Samotné povaze místní vody zodpovědné za tyto změny ale zatím rozumíme jen velmi vágně, poznamenala NASA, když v červenci 2017 zveřejnila právě tento snímek.

Zdroj: Cnet

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Zobrazit další články