Plány na stavbu metropole na Marsu nabírají na obrysu. Dle dosavadních návrhů půjde o místo, kam se každý bude chtít podívat

Misí cílených na Mars přibývá, což oživuje otázku trvalé lidské posádky. Je ovšem otázkou, jak by vypadalo první lidské sídlo na rudé planetě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Je nevyvratitelným faktem, že Mars se stává cílem stále většího zájmu. Jen v únoru 2021 uvítal hned tři nové vesmírné sondy. První byla Hope ze Spojených Arabských  Emirátů, která zkoumá atmosféru planety. O několik dnů později se usadil čínský Tianwen-1. Třetím návštěvníkem je Perseverance od NASA, který má vybavení ne zkoumání chemických stop minulého života. Je ovšem možné, že historie si zapamatuje hlavně misi Hope.

Ambice pro stálé sídlo na Marsu

Emiráty totiž jasně oznámily svůj cíl, který není nijak skromný. Do Roku 2117 chtějí na Marsu vybudovat mezinárodní lidskou osadu. A rozhodně nejsou jediným státem, který o Marsu tímto způsobem přemýšlí. Společnost Marsu, organizace zaměřená na lidské zkoumání a osídlení rudé planety, vyhlásila v únoru 2020 soutěž o návrh designu města na Marsu. Přišly příspěvky od 175 týmů z více jak desítky zemí.

iZdroj fotografie: Unsplash

Robert Zubrin, zakladatel a prezident společnosti, prohlásil, že byl unesen vynalézavostí jednotlivých návrhů, velmi chytrým technickým řešením, ekonomikou staveb i estetickou stránkou, která nenarušovala praktické využití. Jeden tým přišel také s návrhem kladoucím důraz na dlouhodobou udržitelnost takové osady, která by fungovala i na dalších vesmírných světech. Projekt se jmenuje Nüwa.

Stavba města uvnitř útesů

Marťanské město Nüwa sestává z tunelů vyhloubených asi 150 metrů v hlubinách útesů. Tyto tunely budou místem pro obydlí i pracovní oblasti, stejně jako ovocné sady nebo dómy pro vegetaci. Stejně jako běžné městské zahrady budou zahrnovat rostliny, zvířata a nejspíš malé vodní plochy. Protože většina aktivit se bude nutně odehrávat pod zemí, tato místa slouží jako psychologická podpora pro kolonisty poskytující výhled na terén planety.

iZdroj fotografie: Unsplash

Soutěž o design města byla jedinečná v tom ohledu, že po soutěžících nechtěla řešení pro dlouhý, ale nakonec dočasný pobyt. Chtěla funkční město, takové, které by pojalo milion lidí, nabídlo školy, obchody, nemocnice i systém pro pochování zemřelých. Stejně tak muselo být to nejvíce soběstačné, produkovat jídlo, oblečení, přístřeší, energii a spotřební zboží, vozidla i stroje. Se Zemí tak vzdálenou bude možný dovoz jen ve velmi omezené míře.

Zdroj: Science Focus

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Zobrazit další články