Sluneční skvrna AR3112 zvýšila svou aktivitu a může brzy vybouchnout. Míří přímo na Zemi

Sluneční erupce jsou silné výboje energie, které mohou ovlivnit rádiovou komunikaci a dokonce existují i takové, které mohou ohrozit život lidstva.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Odborníci hlásí zvyšující se aktivitu sluneční skvrny AR3112, která může brzy vybuchnout. Varují také, že existuje 30-65% šance na sluneční erupce třídy M a následný možný výskyt erupcí třídy X. Pokud k nim dojde, budou to geoefektivní události, protože skvrna je nasměrována směrem přímo k Zemi.

Silné sluneční exploze

Jak se běžně uvádí, sluneční erupce jsou silné exploze na Slunci, ke kterým dochází, když se náhle uvolní energie, uložená v magnetických polích. A to v aktivních oblastech (obvykle nad slunečními skvrnami). Mohou mít různou sílu, což má pro naši planetu velký význam. Ty nejsilnější jsou schopné i rádiového výpadku. Jsou klasifikovány na základě jejich svítivosti a vlnových délek rentgenového záření. Tímto způsobem odborníci rozlišují pět základních kategorií.

Jaké typy slunečních erupcí existují, a jak jsou nebezpečné?

Jedná se o Sluneční erupce třídy X, M, C, A, B. Erupce třídy X jsou nejsilnější. Tzv. velké erupce, které mohou vést k výpadku rádia. Například k němu došlo v dubnu v Austrálii a Asii po dvou slunečních erupcích, za které byla zodpovědná sluneční skvrna AR2993. Erupce této třídy jsou také zodpovědné za dlouhotrvající radiační bouře v horních vrstvách atmosféry a výrony koronální hmoty.

Erupce s menším nebo žádným dopadem

Co se týče erupcí třídy M, tak ty jsou daleko mírnější. Mohou způsobit krátkodobé výpadky rádia, ovlivnit polární oblasti nebo občas vést k menším radiačním bouřím a generovat výrony koronální hmoty. Nakonec se rozlišují už jen zbývající tři slabší erupce. Erupce třídy C, způsobují malý nebo dokonce žádný dopad na naší planetu a erupce A a V jsou nejslabší a na Zemi nejběžnější. Ty na Zemi nemají žádný vliv.

Současné pozorování erupcí

Stojí za připomenutí, že v rámci každé z uvedených kategorií se pro přesnější posouzení síly dané sluneční erupce používá stupnice od 1 do 9. Čím vyšší číslo, tím silnější je vzplanutí v této kategorii. Lidé se dodnes obávají erupcí třídy X. Dokonce odborníci z NOAA odhadují, že jich je na Zemi až 30 procent. Dle dosavadních pozorování se naznačuje, že se vyskytují v průměru 10x ročně. Při pohledu prizmatem rostoucí sluneční aktivity, která souvisí se vstupem do závěrečné fáze současného 11letého slunečního cyklu, to není nijak obávané číslo.

Obáváte si výskytu slunečních erupcí?

Zdroj: IndiaToday
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Zobrazit další články