NASA záměrně trefila asteroid. Do vesmíru se tak rozletělo 900 tun trosek

Nová data ukazují, že po nedávném dopadu americké sondy na mířený asteroid odletělo do vesmíru více než 900 000 kg trosek, což vědci rozhodně neočekávali.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Vědci z NASA pokračují v analýze důsledků experimentu na změnu dráhy letu blízkozemního asteroidu Dimorph, který nepředstavoval pro Zemi hrozbu. Nová data ale ukazují, že během DART události, jež se stala v září minulého roku, došlo k výraznému návratu úlomků asteroidu. Web o designu technologií, vědě a sci-fi zdůrazňuje důležitost rapidního účinku dopadu těchto vesmírných úlomků.

Návrat k dokončenému úkolu

Koncem září minulého roku sonda DART úspěšně splnila zadaný úkol. Velkou rychlostí narazila do asteroidu Dimorph, a změnila tak jeho dráhu. Za zmínku stojí, že tento asteroid obíhá ve vzdálenosti asi 11 milionů km od Země kolem větší vesmírné skály zvané Didyma. V důsledku nárazu se však začal otáčet mnohem rychleji a jeho doba otáčení se zkrátila až o 32 minut. NASA se tedy přesvědčila, že pomocí takových zařízení je možné změnit dráhu letu asteroidů, které jsou pro Zemi skutečně nebezpečné.

Studium všech důsledků

Později po nárazu ale vědci zjistili, že obrovský výron trosek byl vedlejším účinkem dopadu na asteroid. Následná pozorování ukázala, že vesmírný kámen měl také ohon jako kometa, ale později se neočekávaně ukázal i druhý. Od samotného dopadu na asteroid uplynuly téměř 3 měsíce, ale vědci pokračují ve studiu všech důsledků této události. Asteroid Dimorph totiž není pevný kámen, ale hromada kamenů, které drží pohromadě gravitace. Do vesmíru proto letělo hodně trosek, ale vědci si nebyli úplně jisti, jak moc.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jaký názor na to má věda?

Podle Andyho Rivkina z týmu mise DART vědci zjistili, že po nárazu s vesmírným kamenem o rychlosti 22 500 km/h vyletělo do vesmíru přes 900 tun trosek. Taková hromada kamení může zaplnit 6 nebo 7 železničních vagonů. Vědci se ale domnívají, že toto číslo by mohlo být až 10krát vyšší. Nová data také ukázala, že tato ejekce vyvolala efekt zpětného rázu, který dále přispěl ke změně dráhy asteroidu a letěl tak, jak vědci potřebovali.

„Kdyby byl Dimorph obyčejně obrovský kámen, pak by tohoto efektu s největší pravděpodobností nebylo dosaženo. Tento návrat lze přirovnat k tomu, jak vzduch vycházející z létajícího balónu tlačí tento balón opačným směrem“, říká Rivkin. Samotný proces tedy zní velice prostě, ale jeho provedení tak snadné není.

Analýza je nezbytná pro nástup příštích asteroidů

Tento důležitý následek nárazu poskytuje nový pohled na to, jaký dopad by mohl mít útok na asteroid, říkají vědci. Nyní budou nová data použita k určení všech charakteristik budoucího nebezpečného asteroidu, včetně jeho hustoty a složení. To kvůli tomu, aby bylo možné správně vypočítat sílu budoucího dopadu asteroidu. Je to také zároveň nezbytné pro plánování mise, která bude vyžadována, pokud Zemi skutečně ohrozí obrovský asteroid.

iZdroj fotografie: Pixabay

Spousta otázek ještě zbývá

Nyní se také vědci snaží zjistit, jak počáteční dopad zařízení DART změnil dráhu letu Dimorpha a co ovlivnilo efekt zpětného rázu. Otázkou ještě zůstává druhý ohon z trosek asteroidu. Podrobná vědecká analýza ukázala, že jeho velikost je 10 tisíc km, později bylo toto tvrzení pozměněno na 30 tisíc km. Vědci samozřejmě nadále pokračují v pozorování asteroidu Dimorph, aby získali ještě více nových dat.

Jaké další důsledky mohl tento náraz do asteroidu zanechat?

Zdroj: Science
Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Zobrazit další články