Nejpravděpodobnější scénáře, které ukončí existenci lidstva. Všichni by měli zůstat ve střehu a počítat s nejhorším

Pravděpodobně jste se již setkali s každou z těchto variant, jak by mohlo lidstvo skutečně vymřít, avšak na každou z nich byste měli být připraveni.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Nová zpráva tvrdí, že nabízí „první vědecky podložený seznam globálních rizik s potenciálem eliminovat lidstvo.“ Autoři tvrdí, že tato rizika zahrnují vše od změny klimatu přes supervulkány až po umělou inteligenci. Hlavní tvůrci této zprávy Dennis Pamline a Stuart Armstrong poukazují taktéž na nekonečný dopad těchto možných katastrof. Tím jsou na mysli rizika schopná buď způsobit vyhynutí lidstva, nebo vést k situaci, kdy bude civilizace uvržena do chaosu a už se nevzpamatuje.

Má lidstvo ještě čas?

Pamlin a Armstrong naštěstí zastávají názor, že lidem zbývá ještě dlouhá doba. Dokonce i sázejí na dobu delší než několik milionů let. To vypadá pro lidstvo jako velice optimistická vyhlídka, avšak nelze na ni s úplnou jistotou spoléhat. Dle autorů této zprávy by měl být každý člověk připraven na to, co přijde. Konkrétně se prozatím identifikovalo až 12 způsobů zkázy lidstva.

Všem známá nukleární válka

„Dobrou“ zprávou je, že jaderná válka může ohrozit lidstvo pouze za velmi zvláštních okolností. Omezené výměny, jako americké bombardování Hirošimy a Nagasaki ve druhé světové válce, by byly humanitární katastrofou, ale vyhynutí nezpůsobí. Nukleární válka ale může zapříčinit jadernou zimu. To znamená, že pokud dojde k odpálení dostatečného množství jaderných zbraní, světové teploty by dramaticky a rychle klesly. To by narušilo produkci potravin a možná by znemožnilo lidský život.

Globální a nezastavitelná pandemie

Stejně jako v případě jaderné války se nekvalifikuje jen tak ledajaká pandemie. Pandemie, jako je současný covid-19 nebo někdejší černá smrt či španělská chřipka, sice zabily desítky milionů lidí, ale nepodařilo se jim zastavit civilizaci. Autory zajímá ještě katastrofičtější scénář. Sice je medicína v neustálém pokroku, ale na druhou stranu se zvýšila doprava na velké vzdálenosti a více lidí žije v městských oblastech. To činí celosvětový přenos mnohem rapidnějším.

iZdroj fotografie: Unsplash

Na Zemi opět dopadne asteroid

Velké dopady asteroidů způsobily v minulosti na Zemi rozsáhlá vymírání. Jedná se samozřejmě o tehdejší dinosaury. Teoreticky by budoucí dopad mohl mít podobný účinek. Dobrou zprávou je, že NASA si je docela jistá svou schopností sledovat asteroidy. Technologie se taktéž neustále zlepšují a případná detekce takového nebezpečného asteroidu by snad přišla zavčasu. Vědci zároveň také pracují na projektech, které se zabývají odkláněním těchto ničivých asteroidů.

Vývoj umělé inteligence

Zpráva se také zabývá možností exponenciálního pokroku v umělé inteligenci. Jakmile se počítačové programy vyvinou natolik pokročile, mohly by své znalosti využít ke zlepšení sebe sama. To může způsobit spirálu stále rostoucí superinteligence, která bude buď přátelská a pro lidstvo užitečná, nebo destruktivní.

Možnost špatného vládnutí

Nebezpečí spočívá v tom, že struktury správy veřejných věcí často selhávají a s nimi se i zhoršují problémy, které se snažily vyřešit. Selhání politiky při řešení hrozby, která může způsobit zkázu lidstva, by mělo nesmírně negativní důsledky. Zbyde jen anarchie a lidstvo se vyhladí mezi sebou.

iZdroj fotografie: Unsplash

Katastrofální změna klimatu

Scénář, který si zde autoři představují, není oteplení o 2 ºC, ale o 4 nebo 6 ºC, což by mohlo lidstvo smrtelně poznamenat. Podle zprávy Světové banky z roku 2013 „není také žádná jistota, že adaptace na svět s teplotou vyšší o 4 °C je vůbec možná.“ Oteplování na této úrovni by vytlačilo obrovské množství lidí, protože hladiny moří stoupají a pobřežní oblasti se potápějí. Taktéž samozřejmě utrpí ekonomika a zemědělství.

Souhrn toho všeho

Existuje ještě pár identifikovatelných hrozeb, jako jsou např. nanotechnologie, nebezpečí supervulkánu či třeba síla syntetické biologie. Z dřívější doby si lidstvo také pamatuje krach na americké burze, který vyvolává scénář, že lidstvo může padnout do globální ekonomické krize, což opět vyvolá chaos a anarchii. Jednou s pravděpodobných možností je i ekologický kolaps, který by lidstvo zcela jistě poslal do záhuby. Je také možné, že existuje nepředvídatelné nebezpečí. Takové, jež jen čeká na svou příležitost.

Jak podle vás svět zanikne?

Zdroj: Vox
Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Zobrazit další články