Nejdůležitější momenty přistání na Měsíci aneb Malý krok pro člověka, velký skok pro lidstvo

Během nejslavnější mise agentury NASA dorazili tři muži na Měsíc, a dva se po něm dokonce prošli. Jen jeden z nich však mohl udělat onen památný první krok.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Apollo 11 byla mise jako žádná jiná v lidské historii. Poté, co je raketa přenesla skrze vesmír na vzdálenost 400 000 kilometrů, dva ze tří astronautů – Neil Armstrong a Edwin „Buzz“ Aldrin – přistáli a prošli se po povrchu luny. První krok člověka na Měsíci se odehrál 20. července roku 1969. Letos to tedy bude již neuvěřitelných padesát dva let od této události.

Nejslavnější trojice vesmíru

Michael Collins zůstal na orbitě Měsíce, zatímco Armstrong a Aldrin se vydali na jeho povrch. Většina fotek z této mise zahrnuje Aldrina, protože Armstrong měl fotoaparát. Lunární modul jménem Eagle se oddělil od hlavního modulu, než začal klesat přímo na povrch Měsíce. Na nohách lunárního modulu se nacházely senzory, které hlásily okamžik přistání a daly astronautům signál k vypnutí motorů. Při návratu na oběžnou dráhu se vznesl zpátky jen vrcholek modulu, zbytek zůstal na Měsíci.

iZdroj fotografie: Pixabay

Armstrong s Aldrinem setrvali na povrchu Měsíce po dobu 22 hodin. Poté se vrátili k hlavnímu modulu a všichni se vydali na cestu zpět na Zemi. Dopad posádky do Pacifiku proběhl bez komplikací dne 24. července 1969. Jakmile byla posádka vyzvednuta z moře, byli astronauti umístěni do karantény. Což ovšem neznamenalo, že by byli zcela izolováni od okolního dění – dočkali se dokonce návštěvy prezidenta Nixona.

Hrdinové nejen pro Ameriku

Město New York přivítalo trojici jako hrdiny. Neil Armstrong se zapsal do historie jako první člověk, který vkročil na povrch Měsíce, byl však hlavně pilotem, jímž se chtěl stát už od dětství. Narodil se roku 1930, od mala stavěl modely letadel a četl letecké časopisy. Pilotní průkaz získal v 16 letech, ještě dřív než řidičák. Roku 1955, po studiu a službě u námořnictva, se přidal k předchůdci NASA jako testovací pilot. To ho nasměrovalo k dráze astronauta.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vojenští piloti nikdy neví, kdy a kde mohou havarovat, takže nácvik přežití je pro ně naprostou nutností, a stejné nástroje a postupy využívají i astronauti. V červnu 1963 to znamenalo několik dní v džungli v Panamě také pro skupinu, která zahrnovala Armstronga, Johna Glenna, Gordona Coopera a Peta Conrada. Armstrong dokonce testoval BELL X 14A, tedy loď, která měla ověřit možnosti přistání právě na Měsíci. Zemřel roku 2012.

Zdroj: CNet

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Zobrazit další články