Řekla by NASA veřejnosti o hrozící srážce s asteroidem? Astronomka otevřeně promluvila o možné katastrofě

Klíčové při ochraně planety před vesmírnými tělesy je nejen jejich odhalení, ale také přesné vypočítání oběžné dráhy. Roli hraje také velikost asteroidů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Naši planetu, a potažmo lidskou společnost, ohrožuje mnoho pozemských nebezpečí. Například změna klimatu nebo přírodní katastrofy. Přesto však větší strach vzbuzují hrozby vzdálené, sluneční erupce či asteroidy. Možná právě kvůli tomu, že je nemáme na dosah, vyvolávají nejistotu a s tou přichází i různá podezření. Mezi nimi se objevuje i obava: Kdyby NASA zjistila, že je Země ohrožena asteroidem, řekla by nám to?

Těžko udržitelné tajemství 

Na tento dotaz reagovala astronomka NASA Michelle Thaller: „A odpověď je ano… Každou noc hledáme objekty, které by mohly být v kolizním kurzu se Zemí, a pokud najdeme něco, co vypadá nebezpečně, informujeme o tom další lidi. Všude na planetě jsou dalekohledy. Neexistuje způsob, jak by někdo mohl skrývat skutečnost, že nějaký velký asteroid směřuje k Zemi.“ V nadsázce dodává, že čas bát se nastane, až vědci koupí všechno dobré víno, vyberou svůj bankovní účet a zmizí.

iZdroj fotografie: NASA Goddard Space Flight Center / Creative Commons / CC BY
Michelle Thaller

Naštěstí to nevypadá, že by na nás momentálně mířil velký asteroid. Daleko pravděpodobnější je, že se naše planeta střetne s menším tělesem, ​​jako byl Čeljabinský meteor, který zasáhl Rusko v roce 2013. U těchto asteroidů nehrozí, že zničí život na celé planetě. Jejich dopad do obydlené oblasti by byl ovšem stále velmi nepříjemný.

Detekce potenciálního nebezpečí 

Dnes existuje celá řada projektů, které detekují vesmírná tělesa. V čele stojí programy jako Catalina Sky Survey se sídlem v Arizoně, který se specializuje na hledání menších asteroidů, či observatoř Pan-STARRS na Havaji, která vyniká v pozorování nejasných objektů. Vesmírný dalekohled NEOWISE prohledává celou oblohu a dalekohledy ATLAS v Havaji se zaměřují na rychle se pohybující objekty.

Samotné průzkumy však odborníkům na planetární obranu nestačí. Po spatření asteroidu jsou zásadní následná pozorování. Z nich vědci získají data k přesnému výpočtu oběžné dráhy daného objektu. Pokud všechna tato pozorování zjistí, že asteroid překračuje určitou velikost a přiblíží se do vzdálenosti 7,48 milionu kilometrů od Země, automaticky se nazývá „potenciálně nebezpečný asteroid“. 

Kritická velikost asteroidu

Vědci se domnívají, že našli téměř všechny největší asteroidy, tzn. větší než 1 km v průměru. Malé asteroidy je sice nejtěžší najít, na druhou stranu je u nich velká šance, že se při průletu atmosférou rozpadnou. Proto je nejrizikovější právě střední velikostní kategorie asteroidů, u nichž průměr přesahuje 140 metrů, ale nedosahuje 1 000 metrů.

iZdroj fotografie: Daniel Oberhaus / Creative Commons / CC BY-SA
Teleskop programu Catalina Sky Survey

Ke konci roku 2020 odhady naznačovaly, že vědci našli pouze 40 % objektů střední velikosti, rok 2021 přidal dalších 500 vesmírných těles této kategorie. Úřad pro planetární obranu NASA odhaduje, že při současném tempu bude vědcům trvat dalších 30 let, než identifikují 90 % objektů této velikosti. Samozřejmě s výzkumem nových technologií se tato doba může nakonec výrazně zkrátit.

Jak hodnotíte činnost NASA ve vesmírném průzkumu?

Zdroj: IFLScience, EC, Space

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Zobrazit další články