Asteroidová apokalypsa: 96kilometrový „kámen“ by mohl vyhladit lidstvo. Existuje ideální místo dopadu, které by katastrofu zmírnilo

Nebezpečí dopadu velkého asteroidu je sice malé, ale ne nereálné. Vědci se shodli na velikosti asteroidu, který by vyhladil celé lidstvo.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Menší asteroidy zasáhly Zemi v minulosti a způsobily masivní destrukci. Nejpozoruhodnějším příkladem je asteroid, který před 65 miliony let způsobil vyhynutí velkých dinosaurů. Vědci odhadují, že tento objekt musel být široký 11 až 12 km. Po dopadu na planetu vytvořil obrovský oblak prachu, který zcela pokryl zeměkouli. Dále zablokoval sluneční světlo a zvýšil teplotu v okolí tak moc, že doslova uvařil vše živé.

Jak by to vypadalo dnes?

Pokud by k takové katastrofě došlo dnes, miliardy lidí by definitivně zahynuly a velká většina rostlinného života také. Našli by se ale tací, kteří by tento incident přežili. Nakonec vědci odhadují, že smrtící asteroid by musel být široký asi 96 km, aby kompletně vyhladil veškerý život, bez výjimky.

Velikost asteroidu je pro případné následky důležitá

Samozřejmě i tělesa, která jsou o hodně menší než takový asteroid, by mohla způsobit obrovské škody. Brian Toon, geolog z univerzity v Coloradu, říká, že vesmírný kámen široký 0,8 km by uvolnil energii podobnou 100 miliardám tun trinitrotoluenu. Zatímco asteroid o velikosti domu, dopadající na Zemi rychlostí 48 000 km/h, by rozdrtil všechny uměle vytvořené struktury na obrovskou vzdálenost. Větší objekt (například o velikosti 20patrové budovy) by srovnal se zemí vše ve vzdálenosti 8 km od místa dopadu.

Ideální místo pro dopad

Naštěstí podle Richarda Binzela, profesora planetárních věd na MIT, nejsou ve vesmíru žádná obří tělesa, která by existenci lidstva ohrožovala. Alespoň zatím ne. Dobrou zprávou je, že statisticky má každý vesmírný kámen vysokou pravděpodobnost, že spadne do oceánu nebo do nějaké řídce obydlené oblasti planety. Navzdory obavám z přelidnění je většina Země stále spíše říší divočiny než lidstva. Pokud asteroid nebude příliš velký, tak by se lidstvo nemělo čeho bát.

iZdroj fotografie: Pixabay

Další blízký asteroid

Příští blízký průlet asteroidu kolem Země se odehraje 26. října roku 2028. Předpokládá se, že v nejbližším bodě své trajektorie bude od Země daleko asi jako dvaapůlnásobek vzdálenosti Měsíce. Údajně se má jednat o 1,5 km široké těleso pohybující se rychlostí 48 000 km za hodinu. NASA ale tvrdí, že to naši planetu nijak neovlivní. Potvrzují tedy i názor profesora Binzela.

Jak byste se ukryli před asteroidem?

Zdroj: Space
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články