Číňané vyvrtali studnu na Měsíci. Na jejich objev navázali Američané a chystají se vyslat astronauty do akce

Vědci již po dlouhou dobu hledali známky života mimo Zemi. Za tímto účelem bylo na Měsíc vysláno čínské vozítko, které k velkému překvapení našlo známky vody.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Vědci učinili převratný objev, který by mohl pomoci budoucím lunárním misím. Objev pochází ze studie měsíčních vzorků z čínské měsíční mise Chang’e 5 z roku 2020. Výzkumníci našli obnovitelný zdroj vody zapuštěný v drobných částicích podobných sklu v měsíčním prachu, které vznikají při kontaktu slunečního větru s povrchem Měsíce.

Jak se na Měsíci voda ukládá?

Podle nové studie je voda uložena právě v malých sklu podobných kuličkách, které jsou na Měsíci hojně přítomny. Tyto „korálky“ jsou vícebarevné a lesklé, od šířky jednoho vlasu až po několik vlasů. Přestože bylo zjištěno, že obsah vody je malý, miliardy takových kuliček na Měsíci naznačují, že by zde mohlo být značné množství vody. Bylo zjištěno, že voda je obnovitelná, protože neustálé bombardování vodíkem ve slunečním větru může nepřetržitě poskytovat vodu.

Dá se z Měsíce voda extrahovat?

Na základě bližší analýzy se zjistilo, že by tyto sklu podobné částice mohly být těženy k extrakci vody, ačkoli tento proces by byl opravdu obtížný. K určení proveditelnosti extrakce vody určení toho, zda by bylo bezpečné ji pít, jsou zapotřebí další studie. Všeobecně se ukazuje, že se bude jednat o dlouhodobý proces, než se projeví finální závěry, které vědci poskytnou.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kdy NASA opět vyšle astronauty na Měsíc?

Objev obnovitelného zdroje vody na Měsíci samozřejmě otevírá nové možnosti pro budoucí lunární mise. NASA si klade za cíl poslat astronauty zpět na měsíční povrch do konce roku 2025 a hodlá se zaměřit na jižní pól, kde se předpokládá, že trvale zastíněné krátery jsou vyplněny zmrzlou vodou. Nelze to však zcela jistě potvrdit.

Voda na Měsíci se může stát evolučním posunem pro lidstvo

V minulosti se voda nacházela v podobných kuličkách, které vznikly vlivem měsíční sopečné činnosti. Tu by bylo možné využít nejen k pití, ale také jako raketové palivo. Hlavní autor studie Hejiu Hui z Nanjing University zmiňoval velký význam tohoto objevu. Ukazuje se totiž, že voda by mohla na Měsíci vytvořit cosi jako vodní nádrž.

Jak důležitá je mise na Měsíc dle vás?

Zdroj: O2
Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Zobrazit další články