Lidská činnost nezná mezí aneb které země mají na svědomí nejvíce vesmírného odpadu?

Kolem naší planety obíhá více než dvacet tisíc kusů nebezpečného vesmírného smetí, které vzniklo lidskou činností.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Že je oběžná dráha naší planety čím dál tím frekventovanější oblast, už nikoho nemůže překvapit. Jenže na ní nenajdeme jen družice, satelity a vesmírné stanice. Nedílnou součástí je taky vesmírný odpad, kterého není zrovna málo. Od začátku vesmírného závodění velmocí se do kosmu dostaly desítky tisíc kusů objektů, z nichž většina se pohybuje závratnou rychlostí.

Vítejte na společném vesmírném smetišti

Americká vláda udržuje v aktuálnosti online katalog monitorující země, které jsou odpovědné za většinu vesmírného odpadu na oběžné dráze naší planety. Celkem nepřekvapí, že největší podíl mají tři světové velmoci, tedy Rusko, Spojené státy americké a Čína. Zpátky na zem dopadají části vesmírných stanic poměrně často. Ty obzvlášť velké mohou vážit i desítky tun, ale jsou to jen jedny z tisíců velkých objektů vytvořených lidmi, které plují po orbitě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vesmírný odpad se pohybuje rychlostí přes 35 tisíc kilometrů za hodinu, tedy rychleji než vystřelená kulka. Není potřeba dodávat, že takové objekty jsou hrozbou pro aktivní vesmírné stanice, které už se s nimi také nezřídka střetly. Čím více objektů na orbitě, hlavně velkých jako použité díly raket, mrtvé satelity, neobývané vesmírné stanice, tím větší riziko skutečně katastrofických střetů s takovým odpadem hrozí.

Pravděpodobnost dalších kolizí

Míra zamoření orbity odpadem hrozí i tzv. Kesslerovým syndromem. Ten říká, že od určité míry zaplnění bude každá kolize generovat další části, které budou radikálně zvyšovat rizika dalších střetů – zkrátka dominový efekt. Vesmírný odpad zůstává kolem Země stovky let a na vyšších drahách klidně tisíce. Naštěstí je tento odpad aspoň monitorován, jak ze země, tak z některých pozorovacích míst přímo ve vesmíru.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Aktuálně systémy monitorují asi 23 000 objektů větších než tenisový míček, které se okolo Země pohybují. Asi 14 000 z nich není pod žádnou kontrolou, jsou tedy rizikovější z hlediska potenciálních kolizí. Nejvíc odpadu má na svědomí Rusko s počtem 6 512 objektů, následují USA s 6 262 objekty. Čína začala s operacemi ve vesmíru celkem nedávno, ale i tak už se stihla dostat k počtu 3 601 trosek, hlavně vlivem zničení jednoho z vlastních satelitů v roce 2007.

Zdroj: NASA

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Zobrazit další články