Video: Část slunce se odlomila a vytvořila vír podobný tornádu. Vědci jsou zmatení

Věda zachytila pozoruhodný úkaz na Slunci prostřednictvím vesmírného teleskopu Po zveřejnění se lidé hned začali zajímat, oč se jedná, a začali vymýšlet různé teorie.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Slunce bylo pro astronomy vždy fascinujícím prvkem. Nyní jsou však zmateni, a to vzhledem k neočekávanému vývoji. Velká část Slunce se totiž odlomila od povrchu a vytvořila polární vír podobný tornádu. Ačkoli se vědci snaží analyzovat, jak k tomu došlo, video z vývoje ohromilo vesmírnou komunitu.

Co za tím stojí?

Pozoruhodný jev zachytil vesmírný teleskop Jamese Webba a NASA záznam následně zveřejnila. Poté přišly různé kosmické předpovědi a hypotézy. Je však jasné, že Slunce stále vysílá sluneční erupce (tzv. prominence), které někdy ovlivňují komunikaci na Zemi, a proto se vědci více zajímají o nejnovější vývoj.

Způsobení polárního víru

Dle popisů se má jednat o polární vír. Materiál z protuberance na severu se odtrhl od hlavního filamentu a nyní cirkuluje v masivním polárním víru kolem severního pólu naší hvězdy. „Důsledky pro pochopení atmosférické dynamiky Slunce nad 55° mohou být významné“, řekla doktorka Tamitha Skovová.

Informace po další analýze

Podle NASA je protuberance velký jasný útvar, který se rozprostírá směrem od povrchu Slunce. V minulosti bylo několik takových případů, ale tento zarazil vědeckou komunitu. Další pozorování odhalují, že materiálu trvalo zhruba 8 hodin, než obeplul pól na přibližně 60° zeměpisné šířky. To znamená, že horní hranice v odhadu horizontální rychlosti větru je 96 kilometrů za sekundu.

Hledání dalších odpovědí

Vědci nyní podivnou událost analyzují, aby o ní získali více podrobností a poskytli jasnější obrázek. I když je naše oblíbená hvězda nepřetržitě monitorována, neustále má pro nás nová překvapení, jako je několik silných erupcí, které tento měsíc přerušily komunikaci na Zemi. Samozřejmě také víme, že toho přijde daleko více. Je jen otázkou času, kdy se Slunce stane skutečně nebezpečným.

Myslíte si, že tato sluneční aktivita zapříčiní nějaké nebezpečí pro lidstvo?

Zdroj: NewYorkPost
Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Zobrazit další články