Máme se na co těšit: V dubnu proletí kolem Země kometa o velikosti 3 Mount Everestů

V dubnu proletí kolem naší země kometa o velikosti 3 Mount Everestů. Zakroužkujte si datum v kalendáři, bude to nádherná podívaná.

Kometa i Zdroj fotografie: Otemiz / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Nádherná vesmírná show začíná nabírat na obrátkách, jak se blížíme k neuvěřitelnému úkazu. Ohromná kometa, třikrát větší než Mount Everest, nazývaná 12P/Pons-Brooks, vybuchla ve vesmíru a směřuje k naší planetě. Očekává se, že v dubnu příštího roku budeme moci spatřit tuto nebeskou podívanou, která nemá obdoby. 

Obří kometa

Kosmický úkaz 12P/Pons-Brooks patří do kategorie kryo vulkanických komet, což jsou komety, které vykazují určitou podobnost s ledovými sopkami. Tato konkrétní kometa má průměr přibližně 30 km a skládá se z fascinující směsi ledu, prachu a plynů. Když sluneční teplo ohřeje tlak uvnitř této obrovské ledové koule, dochází k impozantnímu ohňostroji, který následně můžeme pozorovat na obloze. Tato obří kometa sice nehrozí přímou srážkou s naší planetou, ale v dubnu 2024 nás s ní čeká blízké setkání

Kometa i

V dubnu to začne

Dne 21. dubna 2024 proletí kometa 12P/Pons-Brooks blízko Země a nabídne nevšední podívanou. Očekává se, že by mohla být dokonce viditelná pouhým okem a zasvítit na noční obloze svou jedinečnou září. Tvar komety připomíná ikonickou vesmírnou loď Millennium Falcon z Hvězdných válek. Je to jak spojení vědy, fikce a reality přímo na naší noční obloze. Zároveň si zvýrazněte datum 2. června 2024, kdy bude kometa 12P/Pons-Brooks nejjasnější a osvítí noční nebe. Ti, kteří touží tuto ohromnou kometu spatřit, ji budou moci sledovat ve směru východ-severovýchod ve výšce 36 stupňů nad obzorem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články