Už 1.2.2023 můžeme na obloze pouhým okem sledovat objekt, který byl naposledy spatřen za dob neandertálců

Pokud se v příštích týdnech podíváte na oblohu, možná budete schopni zahlédnout objekt, který mohli naposledy vidět první obyvatelé Evropy a Asie.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Dne 2. března 2022 objevili astronomové ze Zwicky Transition Facility kometu pomocí širokoúhlého pozorovacího dalekohledu. Odhadují, že tato kometa oběhne Slunce jednou za 50 000 let. To znamená, že kometa byla naposledy spatřena v době staršího paleolitu, kdy se lidé začali teprve usazovat v Asii a Evropě.

Kometa, která míří blízko k Zemi

Kometa s názvem C/2022 E3 (ZTF) byla tehdy příliš slabá na to, aby ji bylo možné vidět bez dalekohledu. Pouhým okem bude však vidět někdy koncem ledna nebo začátkem února tohoto roku. Odhaduje se, že úplně nejblíže k Zemi bude 1. února 2023. Zhruba v tomto termínu ji tedy budou moci zahlédnout i amatérští pozorovatelé.

Podceňovaná kometa možná již velice brzy překvapí

Web zabývající se pozorováním vesmíru ale uvádí, že objekt se pravděpodobně bude jevit jako skvrna křídového prachu na tabuli. Nebude moc podobná onomu typickému oslnivému pruhu, který tvoří např. kometa Neowise. Samotná pravda se ale brzy ukáže a třeba právě tato kometa opravdu vytře lidem zrak.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Lidstvo se nemá čeho obávat

Kometa C/2022 E3 (ZTF) se původně považovala za ohrožující asteroid, ale pak se zjistilo, že má koma. Tento objekt byl nalezen pomocí dalekohledu, jehož výška je něco přes metr. Nejednalo se tedy o žádnou levnou cetku a existence této komety byla skutečně potvrzena. Bezpečně mine Zemi ve vzdálenosti asi 44 milionů kilometrů. Takže si obyvatelé Země mohou oddychnout a poklidně čekat, až se kometa zjeví, což bude už velice brzy. Pokud se Vám tedy navečer naskytne čistá obloha nebo budete mít čas pro sledování živého přenosu z pozorování komety, tak neváhejte a běžte se podívat.

Spatřili jste již tento rok na obloze nějakou kometu?

Zdroj: NewsWeek
Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Sladká cesta za štíhlou postavou: Lžíce skořice s medem zatočí s nadbytečnými kily už první týden
Události247.cz
Události247.cz
Starší domy se kvůli EU stanou neprodejnými, lidé se s tím musí smířit
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rumunsko zoufale potřebuje modernizovat tankové vojsko: zájem by mohlo mít o starší Západní stroje, zvládly by i mnohatisícovou armádu
adbz.cz
adbz.cz
Slavnostní křišťálové nádobí po babičce do myčky nesmí. Lesk mu navrátí obyčejný ocet a citronová šťáva