Otázka, která nás nutí neustále posouvat hranice poznání o vesmíru dál a dál. Jsme ve vesmíru opravdu sami? Vesmír je tak velký, že si mnoho z nás jeho velikost ani nedokáže představit. Nyní skupina vědců přichází s hypotézou, že na přibližně 1000 hvězdách v naší blízkosti by mohl být život a že z těchto hvězd nás mohou mimozemšťané sledovat.
Exoplanety – je to to správné místo k životu?
V posledních desetiletích se s výzkumem exoplanet roztrhl pytel. Jsou to planety, které obíhají v obyvatelné zóně u svého slunce. Je to dost daleko, aby energie jejich slunce nebyla příliš silná, a zároveň dost blízko, aby planeta nebyla zmrzlá. Současně není otáčení příliš rychlé, může tam tedy být život. Důležitou podmínkou je voda. V poslední době se vědcům podařilo takových planet objevit celou řadu, a některé z nich splňují tyto podmínky pro život ve velké míře. Správná poloha se pozná při dlouhodobém pozorování takové planety. Když při pozorování ztmavne, znamená to, že prochází přes svoje slunce a z rozdílu barev se nechá vyhodnotit, jaké podmínky na planetě panují.
Existují i jiné výzkumné metody
Na začátku byla otázka, zda existuje život i na jiných planetách, a zda nás mohou mimozemšťané pozorovat. V novém článku tedy vědci převrátili tento vzorec a položili si otázku: Které blízké hvězdy jsou správně seřazené tak, aby viděli tranzit Země před Sluncem? A jsou schopné formy života na těchto planetách detekovat známky nás? A odpověď je ano, pro blízké hvězdné soustavy. Pokud by se pozorovatelé z těchto hvězd zaměřili na Zemi, byli by schopni detekovat biosféru naší modré planety.
Jak daleko je doba, kdy se setkáme s mimozemšťany?
Podle dosavadních výzkumů vesmíru víme, že v dosahu našich dalekohledů existuje více než 4200 planet, které obíhají kolem 3185 Sluncí, a mohou splňovat podmínky exoplanety. Přibližně 1000 z nich splňuje opačnou podmínku, že ne my je, ale oni mohou pozorovat nás. Pokud ano, určitě mají technické prostředky, aby nás mohli zpozorovat, a pak se na Zemi dále zaměřit. Nejvíce vzdálená planeta je od nás 326 světelných let, ta nejbližší 26 světelných let. Pro nás jsou to vzdálenosti, které se současnými raketami neumíme překonat, ale co když mimozemšťané takové prostředky mají? V dalším výzkumu nám může pomoci dalekohled Jamese Webba, který má být do kosmu vypuštěný v průběhu tohoto desetiletí.