Izraelci se chystají na Měsíc. Let plánují na rok 2024

Soukromá izraelská společnost SpaceIL na svém oficiálním twitterovém účtu oznámila svoji v pořadí druhou cestu na Měsíc. První mise Beresheet skončila neúspěšně ztroskotáním po přerušení komunikace se Zemí.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

První izraelská společnost na Měsíci

Společnost SpaceIL plánuje svůj druhý let do vesmíru označený jako Beresheet 2 na rok 2024. Na svých webových stránkách upřesňují, že ke startu mise by mělo dojít dokonce v první polovině roku. Společnost SpaceIL by se v případě úspěšného přistání stala prvním izraelským subjektem, který přistál na Měsíci.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Izrael plánuje cestu na měsíc

V současnosti společnost společně s vědeckým týmem plánuje itinerář celé mise. Na Měsíci přistanou dva moduly. Každý z nich má svoje vlastní úkoly a technologicky jsou na sobě zcela nezávislé. Jak dlouho oba moduly zůstanou na Měsíci a jakou výbavu na něj ponesou zatím firma neupřesnila.

Mise s jasným cílem

Jednotlivé úkoly a cíle mise navrhuje firma SpaceIL. Tyto návrhy následně konzultují společně s týmem vědců, kteří nakonec rozhodnou o jednotlivých cílech celé mise. Pro izraelskou společnost je ovšem hlavní cíl jasný – úspěšné přistání a neopakování neúspěchu z roku 2019.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Let je plánován na rok 2024

První mise Beresheet skončila v roce 2019 ztroskotáním po přerušení komunikace během přistání v oblasti Moře jasů. Po necelých dvou měsících na oběžné dráze Země se přistávací modul dostal do gravitace Měsíce. Během přistání došlo k poruše gyroskopu a následnému selhání komunikace. Po obnovení komunikace středisko na Zemi již nestihlo modul zpomalit a ten se tak zřítil na povrch.

  • Start mise: 22. února 2019
  • Doba trvání mise: 48 dní, 17 hodin a 38 minut
  • Ztroskotání mise: 11. dubna 2019

Mise Beresheet 2 kromě soukromých fondů a veřejné sbírky financuje i NASA. Ta společnost podporuje prostřednictvím svého fondu pro podporu komerčních cest na Měsíc. NASA částečně převzala financování celého projektu po vypršení možnosti čerpání ceny Google Lunar X.

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články