Najdeme Zemi číslo dvě? Vědci aktivně pokračují v pátrání a řekli, jaké upravené podmínky musí nyní nová planeta splňovat

Země je už lidstvu malá, a tak roste touha najít nový domov. Kromě současné technologie nás limitují také podmínky, které musí planeta splňovat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

K objevování exoplanet, planet obíhajících kolem jiné hvězdy než Slunce, sloužil dalekohled Kepler. Jeho technologie využívala tranzitní metodu k nalezení planet vzdálených stovky světelných let. To znamená, že měřil fluktuaci světla přicházejícího ze vzdálených hvězd, kterou ovlivňuje pohyb planet kolem hvězdy. Během svého devítiletého života teleskop Kepler potvrdil existenci 4 367 exoplanet. Mohla by některá z nich být Země číslo 2?

Hlavní podmínky pro život

Za obyvatelnou je planeta považována, pokud je v obyvatelné zóně, která umožňuje vodě zůstat na povrchu planety v kapalné formě. Jenže to je velmi obecný popis, proto přichází další důležité podmínky. Je potřeba sluneční světlo. A čím má hvězda delší životnost, tím delší čas má život na vývoj. Druhou hlavní podmínkou je teplota. Příliš horká, nebo naopak studená planeta by nebyla schopna hostit naši formu života. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Třetí hlavní podmínkou je velikost, která je ve vztahu s gravitací. Pokud najdeme planetu, která je pouze 1,5krát větší než Země, bude schopna udržet své vnitřní teplo a atmosféru. To jsou samozřejmě pro existenci života klíčové faktory. A v tomto ohledu rozhodně větší neznamená automaticky lepší. Zatímco exoplanety velikosti Země jsou obvykle kamenité, asi 50 % exoplanet větších než Země jsou plynní obři.

Najdeme planetu lepší, než je Země?

Hledání planety, která se co nejvíce podobá Zemi, však může způsobit, že přehlédneme planetu s ještě lepšími podmínkami. Ve své studii Schulze-Makuch identifikoval 24 exoplanet a kandidátů na exoplanety. Všechny tyto objekty jsou vzdálené více než 100 světelných let. Autoři však upozorňují, že to neznamená, že na nich potvrdili existenci života, ale že by mohly mít pro život vhodné podmínky. Planeta může být obyvatelná nebo superobyvatelná, ale neobydlená. To souvisí s přirozenou historií planety,“ řekl Schulze-Makuch.

iZdroj fotografie: Pixabay

Schulze-Makuch identifikuje superobyvatelnou planetu jako každou planetu, která má více biomasy a biodiverzity než naše současná Země, jejíž obyvatelnost se během vývoje také měnila. Například Země v období karbonu se všemi bažinami a deštnými pralesy byla pravděpodobně obyvatelnější –⁠ podle naší definice superobyvatelná –⁠ než nynější Země,“ vysvětluje Schulze-Makuch. Jedním z faktorů superobyvatelnosti může být typ hvězdy, kolem které planety obíhají. Například trpasličí hvězda K má delší životnost než Slunce a život by měl víc času na vývoj.

Kdybyste se museli stěhovat na jinou planetu, co by musela splňovat?

Zdroj: WhatIfShow, CNN, Dirk Schulze-Makuch, In Search for a Planet Better than Earth: Top Contenders for a Superhabitable World, 2020

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Zobrazit další články