Všechny pořízené fotky z vesmíru jsou falešné. Proč NASA lidem neprezentuje realitu, ale upravenou lež?

Díky agenturám NASA či ESA se k nám dostávají ohromující záběry z hlubin vesmíru, u nichž si uvědomíme vlastní titěrnost. Většina těchto snímků však prochází úpravami.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vzdálené galaxie, úžasné mlhoviny, hvězdy a mnoho dalšího. To jsou snímky vesmíru, které berou dech, ačkoli jsou obvykle upraveny přes Photoshop. Je třeba zdůraznit, že tyto fotky rozhodně nejsou žádným podvrhem. Z více důvodů jsou ovšem editovány a jinak upravovány. Nejde jen o kosmetické detaily, důvody jsou i ryze vědecké. A jedním z nich je to, že z vesmíru tyto obrázky chodí v černobílé verzi, nikoli barevné.

Barva z vesmíru nejen u Lovecrafta

Absence barvy u fotek z vesmíru je způsobena tím, že slouží hlavně pro sběr dat, nikoli coby ozdoby na stěnu. Barevné kamery mají také menší rozlišení než ty černobílé a cílem astronomů je dosáhnout co nejvyšší kvality snímaného objektu nebo jevu. Jenže černobílé fotky samozřejmě nejsou ve srovnání s barevnými tak atraktivní pro prezentaci. A je taky náročnější z nich vytáhnout některé klíčové informace. Proto vědci používají mnoho barevných filtrů, aby jim dodali co nejreálnější barevnost.

iZdroj fotografie: Pixabay

Barevné odstíny jsou pro vědce také ukázkou nejrůznějších stupnic a rozdělení jevů. Příkladem budiž třeba snímky termokamer, kde jednotlivé odstíny ukazují konkrétní rozsah stupňů Celsia. Barevnost fotek tak slouží i pro jejich katalogizaci a vědcům k porozumění základním elementům, které vytváří náš vesmír. Rozdíly tvoří délky světelných vln, přítomnost plynů a další skutečnosti. Po obarvení jsou tyto okolnosti patrné při pouhém pohledu na snímek.

Není upravovat jako upravovat

Badatelé si tak vlastně berou to nejlepší z obou světů a barvy rozhodně nepoužívají jen pro okrasu. Nejdříve získávají vysoce kvalitní snímky samotného vesmíru a pak z nich dělají ony dechberoucí obrazy, které máme všichni tak rádi. Je ovšem jasné, že upravování v editorech má mnoho negativních konotací. Ať už jde o modelky na obálkách časopisů nebo fotky, kde si lidé přidávají svaly nebo sami sebe umístí vedle oblíbené hvězdy a tvrdí, že potkali někoho slavného.

NASA a další vesmírné agentury jsou ovšem z uvedených důvodů zcela jiný případ. Hlavně proto, že co publikují, pochází opravdu z vesmíru a není ničím nepravdivé. Jenže hlavním cílem vesmírných agentur po celém světě není oslnit publikum, ale získat s co nejmenší námahou co nejvíce informací o vesmíru, který nás obklopuje. Proto užívají tyto kombinace a takto složité postupy, které ve výsledku přinášejí jak cenná data, tak i krásu.

Zdroj: NdTv

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Zobrazit další články