Existují mimozemšťané, nebo je možné, že jsme ve vesmíru úplně sami?

Už desítky let pátráme po inteligentním životu někde mimo Zemi, ale zatím jsme o něm neslyšeli. Nebo možná jen neumíme naslouchat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jako lidstvo jsme doslova posedlí představou, že nejsme ve vesmíru sami. Že někde existují další druhy inteligentní natolik, že by s námi byly schopny komunikovat. Nebo nás dokonce zničit. Jenže pokud „někde tam venku“ taková civilizace existuje, proč jsme o ní dosud neslyšeli? Nebo ano? V roce 1961 přišel astronom Francis Drake s rovnicí, která mezi hvězdami odhaduje existenci milionů civilizací. To zažehlo velkou vlnu zájmu o toto téma.

Rozsáhlá kosmická zoo

I když Drakeova rovnice byla čirá spekulace, lidská zvědavost se jí nevyhnutelně chytla. Fyzik Enrico Fermi viděl obrovský rozpor mezi realitou a Drakeovou predikcí. Je to známo jako Fermiho paradox v jednoduché otázce: „Kde jsou všichni?“ Na otázku existuje dokonce několik odpovědí a první je, že neexistuje žádný paradox a opravdu jsme ve vesmíru zcela sami. Ačkoli to zní depresivně, kolikrát je nejjednodušší odpověď ta nejpravděpodobnější.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pak už se dostáváme k tomu, že nás mimozemšťané mohou celou dobu sledovat, ale z nějakého důvodu nenavazují kontakt. Něco jako první direktiva ve Star Treku. Třetí možnost už je zajímavější – nejsou živí natolik dlouho, aby se do kontaktu s námi dostali. Jde o tzv. Velký filtr a ten říká, že žádná pokročilá civilizace nepřežije tak dlouho, aby se setkala se sousedy na stejné technologické úrovni.

Už jsou mezi námi

To je asi nejplodnější a nejoblíbenější možnost, kterou podporuje Roswell, světla na obloze a mnohá pozorování UFO na Zemi. Nám samotným se rozhodně nedá vyčítat nedostatek aktivity a snahy o navázání kontaktu. Sám Drake za tímto účelem zaměřil radioteleskop, dočkal se ovšem jen spousty vesmírného šumu a trochy rušení z nedaleké vojenské základny. Nicméně se tak zrodilo pátrání po mimozemských civilizacích.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na naší planetě se může nacházet mnoho druhů pozůstatků po mimozemské aktivitě. Mohli například zkonstruovat obrovské struktury známé jak Dysonova sféra, tedy konstrukce obepínající celé planety a hvězdy. Stejně tak ruiny starověkých národů mohou být signálem špičkové technologie, která se stala těmto národům osudnou. Ostatně s velkou silou jde destrukce většinou ruku v ruce.

Zdroj: Newscientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články