Existují mimozemšťané, nebo je možné, že jsme ve vesmíru úplně sami?

Už desítky let pátráme po inteligentním životu někde mimo Zemi, ale zatím jsme o něm neslyšeli. Nebo možná jen neumíme naslouchat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jako lidstvo jsme doslova posedlí představou, že nejsme ve vesmíru sami. Že někde existují další druhy inteligentní natolik, že by s námi byly schopny komunikovat. Nebo nás dokonce zničit. Jenže pokud „někde tam venku“ taková civilizace existuje, proč jsme o ní dosud neslyšeli? Nebo ano? V roce 1961 přišel astronom Francis Drake s rovnicí, která mezi hvězdami odhaduje existenci milionů civilizací. To zažehlo velkou vlnu zájmu o toto téma.

Rozsáhlá kosmická zoo

I když Drakeova rovnice byla čirá spekulace, lidská zvědavost se jí nevyhnutelně chytla. Fyzik Enrico Fermi viděl obrovský rozpor mezi realitou a Drakeovou predikcí. Je to známo jako Fermiho paradox v jednoduché otázce: „Kde jsou všichni?“ Na otázku existuje dokonce několik odpovědí a první je, že neexistuje žádný paradox a opravdu jsme ve vesmíru zcela sami. Ačkoli to zní depresivně, kolikrát je nejjednodušší odpověď ta nejpravděpodobnější.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pak už se dostáváme k tomu, že nás mimozemšťané mohou celou dobu sledovat, ale z nějakého důvodu nenavazují kontakt. Něco jako první direktiva ve Star Treku. Třetí možnost už je zajímavější – nejsou živí natolik dlouho, aby se do kontaktu s námi dostali. Jde o tzv. Velký filtr a ten říká, že žádná pokročilá civilizace nepřežije tak dlouho, aby se setkala se sousedy na stejné technologické úrovni.

Už jsou mezi námi

To je asi nejplodnější a nejoblíbenější možnost, kterou podporuje Roswell, světla na obloze a mnohá pozorování UFO na Zemi. Nám samotným se rozhodně nedá vyčítat nedostatek aktivity a snahy o navázání kontaktu. Sám Drake za tímto účelem zaměřil radioteleskop, dočkal se ovšem jen spousty vesmírného šumu a trochy rušení z nedaleké vojenské základny. Nicméně se tak zrodilo pátrání po mimozemských civilizacích.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na naší planetě se může nacházet mnoho druhů pozůstatků po mimozemské aktivitě. Mohli například zkonstruovat obrovské struktury známé jak Dysonova sféra, tedy konstrukce obepínající celé planety a hvězdy. Stejně tak ruiny starověkých národů mohou být signálem špičkové technologie, která se stala těmto národům osudnou. Ostatně s velkou silou jde destrukce většinou ruku v ruce.

Zdroj: Newscientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
Události247.cz
Události247.cz
,,Hrozba jaderného konfliktu nepominula. Naopak se zvýšila,“ říká exprezident Ruska Medveděv
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu