Důvody, proč by Pluto měla být planeta a ne planetka

Vědci ji před lety degradovali na pouhého trpaslíka. To jsou nervy! Pokud jste stále nastaveni na to, že Pluto je jedna z devíti planet, máme pro vás několik důvodů, proč to dává smysl.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Spousta lidí stále počítá Pluto mezi klasických devět planet a mají k tomu také svoje důvody. Například sonda New Horizons potvrdila na Plutu výskyt vody a hor. Mezinárodní astronomická unie ale takové věci nebere v potaz při rozhodnutích, co je a není planeta. Ale protože jedna třetí hrouda v pořadí od slunce má také vody a horstva, možná by pánové svoje stanoviska měli přehodnotit, není-liž pravda?

Technicky jsou všichni trpaslíci planetami

Ze všech známých satelitů Neptunu je Pluto v podskupině zahrnující planety jako Ceres či Eris (která je větší než Pluto) a Makemake. Mnoho vědců argumentuje, že bychom měli trochu povolit v hodnocení a do klubu planet pozvat ještě někoho. Zkrátka proto, že Pluto vyhovuje dvěma ze tří stanovených měřítek a to třetí je docela slabé samo o sobě. Těleso musí jednoduše vyhovět určitým standardům, aspoň podle zmiňované unie.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pluto obíhá kolem Slunce (sedí), má kulový tvar (sedi). Ale jeho dráha je plná pozůstatků (zásah). Ale moment: podle vědců tohle pravidlo porušují i Jupiter a Země. A protože je Pluto dál od Slunce a dříme v podivném sousedství plném odpadu, má ty nejhorší podmínky. Takže prosíme Mezinárodní Astronomickou komisi, aby přestala dělat Zagorku a podívala se na ty věci znova tak, jak opravdu jsou, děkujeme pěkne.

Je skoro jako Země a je to tradice

Pluto má vlastní měsíc jménem Charon a je geologický aktivní. To znamená, že je plné stejných surovin jako naše Země, včetně hornin a ledu. A opět, Unii tohle nezajímá, ale jsou to podmínky extrémně úzce vymezené. Kromě toho termín „planeta“ mělo už po tisíce let širší využití, ještě než nějaká Unie jakožto pouhá skupinka astronomů vůbec začala existovat a rozhodovat o tom, komu to připadne a komu ne.

iZdroj fotografie: Pixabay

Navíc pro degradaci pluta hlasovalo jen pár jejích zástupců. Mezinárodně registrovaných členů má kolem 10 000. Jenže jen 237 z nich reálně volilo v otázce re klasifikace Pluta coby trpasličí planety. Při hlavním srazu v Praze volilo proti 157 a zbytek čítající víc jak 9 500 členů tam vůbec fyzicky nebyl. A vzato kol a kolem o Plutu zatím víme poměrně dost málo na to, abychom reálně posoudili jeho vznik a další vlastnosti.

Zdroj: Cnet

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Zobrazit další články