Dokonalý snímek sousední galaxie vám učaruje. Hubbleův teleskop zachytil Andromedu v plné kráse

Hubbleův vesmírný dalekohled, který snímá vesmír od roku 1990, přinesl nejlepší dosavadní snímek blízké galaxie Andromeda.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Miriam Kramer
                   

Nově přístupná mozaika obrazů je největší a nejostřejší soustavou snímků sousedství naší Mléčné dráhy. Nachází se asi 2,5 milionu světelných let od Země, což je na poměry galaxií skutečně blízké okolí. A i když se to může zdát daleko, Hubbleův dalekohled obvykle pořizuje snímky mnohem vzdálenějších objektů. Andromeda ovšem zabírá velkou část jeho zorného pole, takže byl schopen získat její obraz v neuvěřitelném detailu.

Napříč světelnými roky

Nový obraz zabírá podle oficiálních zdrojů 48 000 světelných let galaktického disku. V souhrnu tak ukazuje snímek více než 100 milionů hvězd uvnitř galaxie. Mozaika nových snímků byla odhalena během 225. konference Americké astronomické společnosti. Dalekohled zachytil velmi koncentrovanou oblast hvězd v samém centru galaxie, což je vidět nalevo. Směrem doprava se panorama posouvá z centra k řidšímu okraji celého disku.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Miriam Kramer

Vědci mohou navíc tento podrobný snímek použít k porozumění struktuře dalších spirálních galaxií. Ty mají totiž podobnou světelnou strukturu, jenže se nachází mnohem dál od Země. Panorama bylo vytvořeno jako mozaika 7 398 samostatných snímků, které dohromady vyžadovaly celkem 411 zaměření dalekohledu. Snímek tak dovoluje jasně rozeznat různé koncentrace hvězd i jejich jednotlivé druhy.

Pestrá sbírka bodů

Velké skupiny mladých modrých hvězd indikují lokality hvězdokup a regionů, kde dochází k jejich formování. Temné siluety jsou pak oblastmi prachových struktur a formací. Významnou část tvoří vrstva chladnějších rudých hvězd, které ukazují evoluci Andromedy po dobu dlouhých miliard let. Andromeda a Mléčná dráha jsou nasměrovány k vzájemné kolizi galaktických rozměrů. Za miliardy let se spojí a vytvoří jednu obrovskou galaxii.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Miriam Kramer

Hubbleův vesmírný teleskop vynesl na orbitu Země roku 1990 americký raketoplán Discovery. Stroj obíhá Zemi ve výšce asi 569 kilometrů a předává tak dolů obrazy neovlivněné atmosférou planety. Právě to mu dovoluje pořizovat velmi ostré snímky i značně vzdálených vesmírných těles. Stal se tak od začátku své dráhy jedním z nejdůležitějších nástrojů pro naše celkové porozumění vesmíru. Jak se Vám jeho nový snímek galaxie Andromeda líbí?

Zdroj: Space

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Zobrazit další články