Co je vlastně černá díra a co by se stalo při setkání s ní? Fenomenální odpověď fascinuje širokou veřejnost

První snímek černé díry pochází z roku 2019 od vědce, který změnil Zemi v obrovský radioteleskop. Nejhustší objekty vesmíru fascinují odborníky i laiky dodnes.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Máme snímky a máme měření, jenže co je vlastně černá díra? A co by se s námi stalo, kdybychom do nějaké spadli? Představte si, že plujete vesmírem, který je tichý, studený, opuštěný, a navíc tak trochu děsivý. Najednou ucítíte tah, který nejdřív jenom trochu zalechtá, jenže je silnější a silnější a táhne vás k prázdné oblasti na obloze, až spadnete do černé díry. Přežili byste? Je to dost nepravděpodobné.

Nejhustší entita ve vesmíru

Černé díry jsou objekty natolik velké a husté, že ani částice světla, které jsou nejrychlejší ve vesmíru, nedokážou uniknout jejich gravitační síle. V zásadě platí, že jakýkoli objekt, který bude dostatečně stlačen, může vytvořit černou díru. Takže pokud by se zlá mimozemská civilizace rozhodla pořádně stlačit Zemi, budeme tu mít černou díru asi velikosti buráku. Existenci těchto extrémně hmotných objektů předpověděla už obecná teorie relativity od Alberta Einsteina.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ta udává, že hmota zakřivuje čas a prostor a vytváří tak gravitaci. Dle této teorie také platí, že pokud se dvě černé díry setkají, pak vyšlou do okolí praskliny v časoprostoru, tzv. gravitační vlny. Ty byly poprvé zachyceny v roce 2015 během experimentu v americkém výzkumném zařízení LIGO, což prokázalo Einsteinovu predikci. Roku 2019 jsme pak černou díru poprvé vyfotili – světlý prstenec kolem černého středu vypadající trochu jako oko.

Pád do nicoty

Pokud byste do černé díry spadli, bude to úžasná destrukce. Nebudete jen rozdrceni, vaše tělo bude doslova roztaženo působením různě velkých slapových sil, čemuž se skutečně říká „špagetizace“. Co se ovšem děje uvnitř černé díry, je docela obtížné odhadnout. Rovnice popisující tyto fascinující objekty totiž selhávají, jakmile narazí na samotný střed, tzv. singularitu. Tady se projeví kvantová teorie, která se ovšem s relativitou moc nemusí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Podle relativity zmizí při zničení hmoty i informace, jenže podle kvantové teorie se to nemůže stát. Podle tzv. teorie strun jsou černé díry obrovské koule strun, takže člověk uvnitř se stane jednou z nich. Hypoteticky by byl možný dokonce i únik skrze bílou díru, ty mají být s černými propojeny tzv. červí dírou. A jako černá díra nepustí nic ven, bílá zase neudrží nic pohromadě. Takže by vás vlastně vyvrhla do svého okolí.

Zdroj: Newscientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Zobrazit další články