Unikátní video jedinečného zážitku za posledních 600 let. Takové zatmění měsíce bohužel naživo již neuvidíte

Jde o nejdelší zatmění Měsíce za posledních 580 let a stín naší planety zakryl svůj satelit z úžasných 97 %. Otázkou zůstává termín „Beaver Moon“.

i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Neuvěřitelný záznam z Log Angeles zachycuje Beaver Moon (v překladu Bobří Měsíc) během dramatického téměř úplného zatmění, ke kterému došlo 19. Listopadu. Tzv. bobří měsíc, jak se listopadovému zatmění říká, je podle NASA spojen s časy, kdy touto dobou lidé kladli pasti na tato zvířata. Bobři jsou v této části roku výrazně aktivní, protože se připravují na zimu. Někde je také znám jako ledový nebo sněžný měsíc, což zase vychází ze změny počasí.

Záznam Griffitské observatoře

Video bylo pořízeno na Griffitské observatoři v Los Angeles a ukazuje, jak Měsíc postupně tmavne a při téměř kompletním zatmění mění barvu do červena. Tohle zatmění zakrylo satelit na 97 % a bylo nejspíš viditelné prakticky z celé Ameriky, stejně jako z částí Evropy, Austrálie i Asie. I když se nejednalo o pravý „krvavý měsíc“ ani celkové zatmění, byl Měsíc opravdu hluboko v zemském stínu a také znatelně změnil barvu.

iZdroj fotografie: Pxhere

Přechod běžného šedobílého odstínu do červena je způsoben lomem světla v atmosféře Země. Jak ale můžete z videa jasně poznat, tahle načervenalá se objevuje jen v části procesu. Do vnějšího (penumbrálního) stínu Země, který je slabší, vstoupil Měsíc v 1:02 východního času. Umbrální fáze pak začala asi o hodinu a 15 minut později, když začal Měsíc na jižním konci znatelně více tmavnout. Zarudnutí se projevilo až při téměř úplném zakrytí.

Nástroje pro pozorování

Pokud se díváte na fotografie Měsíce nebo se chystáte na pozorování či záznam dalšího zatmění, zvažte pečlivě příslušné kamery nebo čočky pro aparát. Nepochybně najdete také mnoho návodů, jak správně toto těleso nafotit a taky kde zatmění pozorovat v téměř ideálních podmínkách. Minimem je opuštění městské aglomerace, protože světelný smog je nejrušivějším elementem při jakékoli snaze lépe pozorovat děje na obloze.

iZdroj fotografie: Pxhere

Příští zatmění Měsíce bude úplně a dojde k němu 16. května roku 2022. Nejlépe bude viditelné z Jižní Ameriky a severovýchodu Kanady. Zatmění spočívá v tom, že Měsíc je zastíněn Zemí. Pokud projde centrem zemského stínu, tedy umbrou, odehraje se částečné nebo plné zatmění. Když přes něj projde jen vnější část stínu – penumbra – jde o penumbrální zatmění. Měsíc nemá vlastní světlo, odráží jen to pocházející ze Slunce.

Sledujete zatmění zemského satelitu?

Zdroj: LiveScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Zobrazit další články