V bytě s nimi bydleli lvi a spousta dalších: Jaký byl osud rodiny, která doma chovala divoká zvířata?

Rodina architekta si v průběhu léta roku 1970 odvezla domů nemocné lvíče. Malý král zvířat vyrostl, ovšem jeho osud moc veselý nebyl.

i Zdroj fotografie: S vědomím Valerij Šustov
                   

Krátce před koncem natáčení dobrodružné komedie „Neuvěřitelná dobrodružství Italů v Rusku“ ho totiž zastřelil policista. Rodina, která už byla díky vlastnictví jednoho lva známá po celém Sovětském svazu, pak dostala lva druhého. Měla ho dokonce ve jméně už předtím, protože otec se jmenoval Lev Lvovič, byl architektem v Baku. S rodinou bydleli v prostorném bytě v centru města a on sám byl velkým milovníkem zvířat.

Přírůstek do rozsáhlé smečky

Lev rozhodně nebyl první obyvatel – měli už doma psa, kočky, papouška, mývala, hada i ježka jménem Dimka. V létě 1970 se rodina dlouho zdržela u lvího výběhu v místní zoo. Narazili tam totiž na malé a nemocné mládě, které nemohlo samo vstát. Matka přemluvila ředitele zoo, aby si mohli zvíře vzít. Původním plánem byla krátká rehabilitace, po které přijde lvíče zpátky. King u nich postupně začal chodit, vadou však trpěl celoživotně.

iZdroj fotografie: S vědomím Valerij Šustov

Choval se totožně jako kočka, ovšem lví jazyk je jako brusný papír. Postupně velikostí překonal obě děti, pak i Lva Lvoviče a Ninu. Jeho snídaně sestávala z 3 kg masa a velmi se přátelil se psem Chadem, který ho naučil i způsobům. Pak se o lvu dověděla Ústřední televize a život rodiny se převrátil naruby. Všichni chtěli znát rodinu, kde žije skutečný lev, spí na pohovce jako kočka, ráno chce snídani a hraje si s dětmi. Brzy to věděla celá zem.

Klidná hvězda a tragické natáčení

V roce 1970 se stal hvězdou dokumentu o přírodě, rodina ho zachránila před smrtí. Výsledkem bylo hodné a nekonfliktní zvíře, majitelům nadmíru vděčné. Jakýkoli návrat do zoo striktně odmítal a postupně se jemu i rodině dostalo celostátní slávy. Vyšly s ním pohlednice a fotoknihy, pak se ozvali i z režie hraných filmů. Po 4 snímcích se dostal do dobrodružné komedie, kterážto role se mu však stala osudnou.

iZdroj fotografie: S vědomím Valerij Šustov

V Leningradu dostali pro natáčení celou školu, kde King a jeho asistent Saša jednou hráli fotbal ve školní tělocvičně. Když Berberov na půl hodiny odešel, jeden student začal lva provokovat. Dělal na něj obličeje, skákal, mával rukama a pak se k němu otočil zády. Lev měl za to, že ho veselý člověk volá ke hře, opřel se o něj tlapami a vyrazil Markova z okna, aniž by mu však způsobil vážnější újmu. Dívka poblíž ale zpanikařila a zavolala policistu.

Smrt a nástupce, King II.

Člen domobrany, poručík Gavrov, bez váhání vytáhl služební pistoli a vypálil. King byl zmaten a Gurov do něj vyprázdnil zásobník. Lev Lvovič se vrátil k již mrtvému zvířeti, pohřeb se stal národní tragédií. Jeho parťák, pes Chad, roztrhal všechny jeho hračky a za tři dny pošel na infarkt. Následovala iniciativa, která skončila tím, že rodině přivezla ze zoo nové lvíče, Krále II. Zvíře však mělo odlišnou povahu a neprojevovalo žádnou vděčnost.

Roku 1978 zemřel Lev Lvovič na infarkt, v listopadu 1980 pak došlo k tragédii. Soused alkoholik hodil na lva zapálený hřeben. Naštvaný a nervózní King II. si později vlezl na své místo, kam mu poté Nina přinesla misku masa, ztratila ale rovnováhu a lev se po ní ohnal tlapou. Chlapec Roma přispěchal na pomoc, lev ale v běsnění zabil i jeho. Lva zlikvidovali až policisté, Nina byla 1,5 roku v depresích, pokusila se i o sebevraždu. Nakonec se podruhé vdala a měla další dvě děti.

Jaké nejexotičtější zvíře jste viděli u někoho doma?

Zdroj: ScieneNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Zobrazit další články