Tahle SMS zpráva může ještě dnes přijít i vám: Vybílí vám bankovní účet ani si toho nevšimnete

V České republice se vyskytují falešné textové zprávy, které varují před údajným nedoplatkem za energie.

Telefon v ruce i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Tak trochu se zdá, že se s podvody v Česku roztrhl pytel. Není to tak dávno, co se objevil podvod, která má za cíl získat přístup k bankovním účtům lidí. Falešné SMS zprávy obsahují informaci o neuhrazeném dluhu za elektřinu. Dluh bývá většinou velmi nízký a tak lidem nedělá žádný problém ho zaplatit. Jedná se většinou o desítky korun a mnoho lidí uvažuje způsobem, že raději zaplatí pár drobných, než aby zapříčinily, že jim dluh bude stále narůstat. Pak ale nastává problém.

Byl obezřetný

Jedna z obětí z vesnice u Hradce Králové obdržela SMS zprávu, ve které byla informována o dluhu ve výši 22 korun a 70 haléřů. V SMS zprávě se psalo, že v případě neuhrazení částky hrozí odstavení elektřiny. „U ČEZu jsem byl jen v režimu DPI, než jsem přešel k jinému dodavateli. Byl jsem tam asi měsíc, dostal jsem vyúčtování, to jsem do koruny zaplatil, takže mi přišlo divné, že mi něco takového vůbec přišlo,“ prozradil Martin Jindřich pro Deník.

iZdroj fotografie: iStock

Podvod, který vám vybílí účet

Internetová doména, na kterou zpráva odkazuje, byla registrována na ostrovech v Tichém oceánu. Cílem odkazu bylo získat údaje ke kartě nebo přístup k internetovému bankovnictví. Pokud by oběť této zprávy zareagovala a přihlásila se skrze odkaz na webové stránky do svého internetového bankovnictví, podvodníci by mu mohli vybílit úplně celý účet. 

Problémy i u sousedů

Obdobné varování a opatření jsou uplatňovány i v Polsku, kde byla zaznamenána podobná SMS podvodná kampaň. Ústřední úřad pro kyberkriminalitu v Polsku vybízí občany, kteří obdrželi podezřelé zprávy o údajných dlužných platbách, aby neposkytovali své bankovní údaje a oznámili podvod policii. Organizovaná skupina podvodníků v Polsku byla nedávno dopadena, a tak se nyní sbírají důkazy proti těmto jedincům.

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články