Pozor: Aplikace, kterou používá 5 milionů Čechů, bude zpoplatněna. Připravte si peněženky, tohle vyjde draho

Už brzy může být zpoplatněna každá aplikace, kterou máme v telefonu. Alternativou je zamoření sociálních sítí reklamami. Společnost Meta hledá způsoby, jak vydělat více peněz.

zpoplatněna i Zdroj fotografie: Tony Webster / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Internet a sociální sítě se už staly neodmyslitelnou součástí naších životů. Je jen málo lidí, kteří by neměli účet na Instagramu či Facebooku. Společnost Meta, která obě tyto oblíbené sociální sítě provozuje, však mnoho uživatelů nepotěší. Nedávno přišli s vyjádřením, že každá tato aplikace bude zpoplatněna.

Platba nebo reklamy

Jak už jsme avizovali dříve, většina známých platforem a sociálních sítí přichází s novou strategií, jak vydělat více peněz. Jedná se o zavedení měsíčního poplatku, díky kterému budou platícímu uživateli v aplikaci zrušeny reklamy. Tento model je už dlouhodobě známý například z platformy YouTube nebo Spotify. Nedávno byla stejným způsobem zpoplatněna i platforam X (bývalý Twitter). Nově to čeká i oblíbený Facebook a Instagram.

Každá aplikace bude zpoplatněna

Tyto novinky se však netýkají pouze sociálních sití. Společnost Meta potvrdila, že bude do jisté míry zpoplatněna také oblíbená chatovací aplikace WhatsApp, u které se mění podmínky zálohování zpráv a médií. Nově bude zálohování probíhat stejně jako u iPhonů. Zálohy se budou ukládat na soukromé uložiště každého uživatele.

iZdroj fotografie: Yuri Samoilov / Creative Commons / CC BY-SA

V případě Androidu se jedná o Google Disk. Jeho počáteční kapacita, kterou má každý uživatel zdarma, činí 15 GB. Pokud toto místo vyčerpáte, můsíte si za rozšíření připlatit. Cena se pohybuje od pár desítek po pár stovek korun měsíčně, podle velikosti, kterou si chcete dokoupit. Další alternativou je důkladná správa vašeho uložiště a časté promazávání fotek a dalších dat.

Reklamy všechny živí

Pokud se zpoplatněním sociálních sítí a podobných služeb nesouhlasíte i nadále je budete moct používat v základní verzi, která zůstane zcela zdarma. Minimálně na první pohled. Je známo, že verze, které jsou nabízeny zdarma, platí reklamy. Na principu reklam je založena velká část internetu. Každý uživatel tak za nezpoplatněnou verzi platí svými osobními daty, podle kterých mu následně každá navštívená webová stránka a každá sociální síť nabízí presonalizovanou reklamu. To by možná nebyla taková hrůza, kdyby té reklamy nebylo víc než skutečného obsahu daných sítí. Zvyšování počtu reklam je totiž další způsob, jak uživatele donutit, aby si zaplatili za verzi bez reklam.

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články