Známá banka z nás jde vyždímat naše peníze: 1. ledna 2024 se rozjedou nové obří poplatky. Budete mít na jejich zaplacení?

Na rok 2024 si jedna z nejznámějších českých bank připravila brutální navýšení poplatků. Tomuto se bohužel nevyhneme.

i Zdroj fotografie: Juandev / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Z  lednového ceníku Komerční banky je patrné, že banka se snaží minimalizovat používání papírových dokumentů. Paralelně s tím dochází ke zvýšení nákladů na některé bankovní služby, zvláště v případech, kdy si lze tyto služby zcela zdarma zařídit přes mobilní aplikaci nebo internetové bankovnictví. Komerční banka informovala o novém ceníku, který bude v platnosti od ledna. Tato změna bude znamenat zvýšení poplatků u mnoha služeb, ale těmto poplatkům se můžete vyhnout, pokud se rozhodnete platit online prostřednictvím mobilní aplikace nebo internetového bankovnictví. Informuje o tom portál měšec.

Velké změny

Některá z těchto změn zahrnují zvýšení ceny za zasílání měsíčních výpisů poštou nebo za provádění bankovních úkonů na pobočce nebo přes Expresní linku, ale zároveň se upravují i poplatky za nestandardní změny parametrů platebních karet, včetně převzetí karty nebo PIN kódu na centrále Komerční banky, nebo za okamžitou změnu těchto parametrů, kterou si klient nezařídí sám v internetovém bankovnictví. Dalším významným krokem je zrušení služby pro zadávání papírových platebních příkazů na pobočce a její nahrazení novou službou nazvanou „Platba s asistencí“, za kterou klienti zaplatí stejný poplatek ve výši 100 Kč. 

iZdroj fotografie: Public Domain

Tato služba může být využita v několika různých situacích klienty, kteří potřebují bankéřskou asistenci pro zadání své platby na pobočce nebo v kontaktním centru, například pokud nemohou platbu provést sami online přes mobilní aplikaci. 

Stále více poplatků

V rámci změn týkajících se platebních karet, banka upraví poplatky za nestandardní služby u debetních karet, včetně cen za osobní převzetí karty nebo PIN kódu na centrále Komerční banky a za expresní zaslání karty nebo PIN kódu po České republice. Za nestandardní změnu parametrů karty budou klienti platit od ledna 100 Kč, což je zvýšení z původních 69 Kč. Podobné změny se týkají také vkladových karet pro podnikatele. Banka rovněž zvýší cenu za okamžitou změnu parametrů karty, pokud si ji klient sám nezařídí online v rámci svého bankovního účtu. To zahrnuje změny v limitu karty, povolení nebo zákaz internetových plateb, povolení dotazu na zůstatek na bankomatu nebo zamknutí a odemknutí karty.

Těmto lidem hrozí zrušení bankovního účtu. Jednou si vyberete hotovost a banka s vámi pořádně zatočí

Další navyšování

Poplatky za tyto úkony prováděné přes Expresní linku se zvýší z 29 Kč na 100 Kč. Stejná cena bude platit i zařízení těchto změn na pobočce, s výjimkou Junior karty, u které budou tyto transakce nadále bez poplatku. Také administrace debetní karty přes Kontaktní centrum se zdraží z 29 Kč na 100 Kč. Výpisy se staly dalším bodem zájmu změn v ceníku banky. Platba za výpisy odeslané poštou ve všech případech stoupne z 60 Kč na 100 Kč. Stejné zvýšení poplatku se týká také papírových výpisů z účtu, výpisů z kreditní karty, výpisů z úvěrového účtu a výpisů nebo reportů z investičního bankovnictví. 

Cena za výpisy nebo reporty o investicích do zahraničí se zvedne z 108 Kč na 200 Kč. Toto zvýšení se týká i výpisů zasílaných poštou pro podnikatele. Celkově by se mělo poznamenat, že banky se v současné době zaměřují na směrování svých klientů k používání mobilního nebo internetového bankovnictví, a proto zvyšují poplatky za služby, které lze provést online.

Zdroj: KB,
Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články