Železný dóm: Jak funguje izraelský ochranný systém? Revoluční technologie zastaví všechny rakety

Železná kopule nebo taky železná klenba je mobilní systém protivzdušné obrany. Vyvinula ho izraelská společnost Rafael Advanced Defense System.

i Zdroj fotografie: Flickr
                   

Když byla železná klenba v roce 2011 představena, šlo o špičkový nástroj, mimořádnou technologii, který doslova vyklovala příchozí rakety krátkého doletu střílené z pásma Gazy. Ty byly systémem zničeny ještě předtím, než dokázaly na určených cílech způsobit jakoukoli škodu. Ačkoli po deseti letech už nejde o vrchol techniky, stále jde o vynikající nástroj proti střelám krátkého doletu. Existuje i námořní verze, tedy Naval Iron Dome.

Všudypřítomné baterie protiraket

Vzhledem k neustálé bojové pohotovosti a aktivitě v oblasti se železná klenba stala nejpoužívanějším systémem, který zažil nejvíce střetů. Podle mnoha zdrojů jde o nejefektivnější protiraketový systém, jaký byl kdy kde na světě vybudován. Poslední výbuch násilí mezi Izraelem a Palestinou v květnu 2021 ukázal opět jeho nepostradatelnost. Záběry protiraket a vzdušné střety byly tehdy viditelné i v reportážích České televize.

iZdroj fotografie: Oren Rozen / Creative Commons / CC BY-SA

Železná kopule detekuje, vyhodnocuje a odchytává různé projektily krátkých vzdáleností jako rakety, dělostřeleckou munici a minomety. Tato detekce funguje ve dne v noci a během všech variant počasí včetně nízké oblačnosti, deště, prachových bouří nebo mlhy. Systém obsahuje zařízení na vypálení více protiraket zároveň proti různým cílům, což je první technické řešení svého druhu na světě. Proto může jedna baterie reagovat proti více cílům.

Tři základní složky klenby

Základním nástrojem kopule je velmi propracovaný radar, který zachytává příchozí hrozby. Dále kontrolní systém vyvinutý společností mPrest, který tuto informaci okamžitě analyzuje a propočítává další postup. Nakonec přichází ke slovu mobilní palebná baterie, která obsahuje 20 raket Tamir – ty se vydají vstříc cíli. Izrael aktuálně využívá několik těchto jednotek, z nichž každá pokrývá asi 155 čtverečních kilometrů a stála 10 milionů dolarů.

iZdroj fotografie: Israel Defense Forces / Creative Commons / CC BY-SA

Klenbu těla tolik efektivní obranou schopnost vyhodnotit skutečnou hrozbu a odfiltrovat falešné poplachy jako je hejno ptáků nebo raketa letící jinam. Podle společnosti klenba zachytává hrozby ve vzdálenosti 4 – 70 kilometrů. Její násobná odpověď je nepostradatelná, protože Hamás často odpaluje desítky raket zároveň a při dává k tomu ještě miny a další projektily. Při vojenské aktivitě se tak kopule prakticky nesetkává s osamocenými raketami.

Velení a kontrola systému

Tohle je nejspíš nejvíc ohromující složka celého systému. Rakety se pohybují velmi rychle a rozhodovací propočty se odehrávají v rámci vteřin, maximálně minut. A nejde o jednotlivé, téměř vždy je to 10 – 30 i více terčů zároveň. Rakety Tamir jsou podzvukové a neřídí je lidská ruka. Mají ale na těle všechny druhý senzorů od GPS po letky, které dovolují automatickou změnu dráhy, jak protiraketa pronásleduje svou kořist.

iZdroj fotografie: Israel Defense Forces / Creative Commons / CC BY-SA

Ve skutečnosti explodují protirakety blízko cizích střel, nejsou programovány k přímému zásahu, ačkoli i to se stává. Pointou je, že blízký výbuch donutí k výbuchu i druhou rakety, ale nezničí ji kompletně. Není to vždy čistá práce, padající fragmenty raket někdy způsobí další škody. Prozatimní skóre klenby je však zatím více než ohromující. Podle velení dosahuje úspěšnosti přesahující 90 %, čímž se může pochlubit nejspíš jako jediný.

Ani tato klenba není všespásná

Pokud by se Hamas nebo jiný nepřítel Izraele rozhodl například pro balistickou střelu, železná klenba si s ní už neporadí. Tyto rakety jsou totiž výrazně větší a rychlejší a mají strmější a delší dráhu letu. Kopule je navržena čistě pro krátké dolety. Ačkoli dokáže vyřadit mnoho nepřátelských raket, existují přirozeně otázky ohledně jeho omezení. Dokud ovšem Irán zásobuje nepřátelé státu Izrael municí, nevypadá to, že by tento dlouhodobý konflikt ustal.

Hamas využívá dlouhodobou výhodu této taktiky. Přestože jeho rakety nejsou zvlášť účinné a klenba jich většinu „vychytá“, jsou jenom jednou z mnoha hrozeb, kterou musí Izrael zvládat. Výsledkem je kumulativní poškození, tedy dlouhodobá destrukce normálního života. Což má výrazný psychologický dopad. Hamas je tak schopen neustále posílat 3 miliony lidí do raketových krytů. Ovšem klenba stále drží a perfektně odvádí práci, pro kterou byla postavena.

Viděli jste záběry zákroku železné klenby?

Zdroj: HowStuffWorks

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Zobrazit další články