Populární aplikace v Česku navyšuje své ceny: Za sledování filmů si sáhneme hluboko do kapsy

Oblíbená aplikace zvyšuje ceny, uživatelé si budou muset připlatit. Nebude trvat dlouho a lidé si raději najdou alternativu, která bude cenově dostupnější.

aplikace i Zdroj fotografie: Kārlis Dambrāns / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Oblíbená streamovací aplikace chystá masivní zdražování. Netflix své ceny postupně navyšuje na všech světových trzích a nevyhne se mu ani Česko. Předplatitelé jednotlivých verzí Netflixu se tak mohou připravit na vyšší ceny, které značně ovlivní rodinný rozpočet. Spolu se zákazem sdílení hesel se tak jedná o další nepříjemnou novinku pro všechny fanoušky streamovací služby.

Oblíbená streamovací aplikace jen pro bohaté?

Netflix byl na český trh uveden v roce 2016 a jeho streamovací aplikace si okamžitě získala oblibu tisíců Čechů. Jeho popularita se ještě zvýšila v roce 2019, kdy došlo k lokalizování uživatelského prostředí a Netflix se tak zpřístupnil i té části obyvatel, která neholduje angličtině. Je zajímavé, že od svého uvedení na český trh se ceny jednotlivých druhů předplatného v podstatě nezměnily.

Zatímco HBO Max a Disney+ své ceny v uplynulých letech několikrát navýšily, Netflix se zdražením svých služeb přichází teprve letos. Po zákazu sdílení hesel se tak jedná o další čáru přes rozpočet, se kterou se musí čeští diváci vypořádat.

předplatné
iZdroj fotografie: Brian Cantoni / Creative Commons / CC BY-SA
Předplatné Netflixu se výrazně zdraží.

Zdražování Netflixu se nevyhne nikomu

Úplně jiná atmosféra panuje například na domovském trhu Netflixu. Američtí uživatelé čelili zdražování streamovací aplikace už v letech 2022 i 2023. Zdražování se dotklo dvou verzí předplatného, kdy základní verze Basic zaznamenala zvýšení z 9,99 dolarů na 11,99 dolarů. Nejvyšší Premium verze pak byla zvýšena z původních 19,99 dolarů na 22,99 dolarů za měsíc. Jediná verze, které se zdražování Netflixu nedotklo, je verze Standard.

Každá z těchto verzí přitom poskytuje jinou úroveň streamovací kvality a také určuje počet zařízení, na kterých lze aplikaci současně používat. Podobné zdražení zaznamenali uživatelé také ve Francii a Velké Británii. V další vlně by mělo následovat Německo. Je proto v podstatě jasné, že se zdražení cen nevyhne ani České republice. Otázkou tak pouze zůstává, kdy k tomu dojde?

Vše závisí na kupní síle daného trhu

Cenu Netflixu určuje kupní síla jednotlivých trhů. Nejdražší je tak měsíční předplatné například ve Švýcarsku, nejlevnější naopak v Pákistánu nebo v Indii. Většina evropských zemí spolu s Českou republikou se přitom drží někde ve zlatém středu. Jednoduché srovnání cen přináší web Chip.cz.

zdražování Netflixu

Bude Netflix letos jenom pro bohaté? Oblíbený streamovací gigant chystá masivní zdražení, které pocítí stovky tisíc Čechů

Zdražování Netflixu by tak mělo reflektovat zvýšené náklady studia na produkci nového obsahu. Jmenovitě se jedná o nové řady oblíbených seriálů, jako jsou Stranger Things, Koruna nebo Hra na oliheň, které mají poměrně vysoké produkční náklady. Netflix tak chce pravděpodobně vyrovnat tržní ztrátu a zajistit stejnou kvalitu obsahu i do budoucna.

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články