Zcela zásadní objev, který může zachránit matku Zemi. Nový katalyzátor na bázi železa měnící oxid uhličitý na letecké palivo

Nová technologie katalyzátoru přeměňuje oxid uhličitý na formu leteckého paliva a mohla by zcela změnit fungování letectví.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Letecká doprava je dnes velkým zdrojem nežádoucích skleníkových plynů, které se dostávají do atmosféry. Brzy bychom se však mohli dočkat toho, že oxid uhličitý bude naopak sloužit k výrobě leteckého paliva. Za tímto účelem vyvíjejí vědci nový katalyzátor na bázi železa. Prakticky všechny společnosti na světě se snaží svoje dopady na životní prostředí nějak redukovat, ovšem tohle je metoda trochu odlišná.

Proces připomínající perpetuum mobile

Snaha redukovat emise z průmyslové činnosti či ze všech oblastí a činností, které se na naší planetě odehrávají, se v posledních letech stává stále silnější, všudypřítomnější a stále více skloňovanou, jestli to tedy ještě jde. Průmyslová výroba chce redukovat emise ze svých procesů, jiné spolky a iniciativy se pak snaží odstranit to, co už bylo do našeho životního prostředí nejrůznějšími výrobními procesy vypuštěno.

iZdroj fotografie: Unsplash

Nově navržený katalyzátor na bázi železa na to jde trochu jinak. Je schopen měnit oxid uhličitý nacházející se už v atmosféře na letecké palivo. Na rozdíl od aut totiž letadla nemohou používat dost velké baterie na to, aby mohla fungovat na elektřinu pocházející z obnovitelných zdrojů. Ovšem pokud by byl k výrobě paliva použit oxid uhličitý, mohlo by to masivně snížit uhlíkovou stopu letecké dopravy.

Celých 12 % veškerých emisí z cestování

Letecká doprava má totiž na svědomí celých 12 % uhlíkové stopy spojené s dopravou. Takto by ovšem mohl být k jejímu pohánění použit uhlík opět vysátý z atmosféry. Tento přístup ostatně není nic nového a pokusy o recyklaci emisí už tu byly. Předchozí katalyzátory ovšem fungovaly za použití poměrně drahého kobaltu a potřebovaly další složité chemické procesy. Nový katalyzátor je poměrně levný a oxid uhličitý přeměňuje v jediném kroku.

iZdroj fotografie: Pixabay

Při laboratorním testování došlo během 20 hodin k přeměně 38 % vzorku oxidu uhličitého na nové sloučeniny. V reakční komoře se setkává oxid uhličitý a vodík, přičemž katalyzátor pomáhá uhlíku z molekul oxidu uhličitého oddělit se od kyslíku a navázat se na vodík za vytvoření uhlovodíků tvořících letecké palivo. Zbývající atomy z oxidu se spojí se zbytkem vodíku a vytváří vodu.

Zdroj: Science News

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Zobrazit další články