Putinova noční můra se stává skutečností. Rakety typu MLRS, které mají zamířit na Ukrajinu, změní celou „hru“

Na Ukrajinu míří raketomety typu MLRS (Multiple Launch Rocket System), o které ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj žádal po celé dlouhé týdny.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jedná se o tzv. salvový raketomet vyvinutý americkou armádou, který dovede pálit projektily na vzdálenost stovek kilometrů. To je dál než jakýkoli systém, který momentálně ukrajinská armáda používá. Zelenskyj i ostatní ukrajinští úředníci prohlásili, že tato zbraň by zcela změnila jejich válku proti Rusku. To zahájilo zcela nevyprovokovanou a neoprávněnou invazi na ukrajinské území koncem února tohoto roku.

Rakety ze sovětské éry

Problémem je samozřejmě to, že Rusko může přítomnost takového zbraňového systému vnímat jako vměšování. Hrozí tak eskalace celého konfliktu, čemuž se chtějí politici nejen EU vyhnout. Ukrajina má už starší verze tohoto raketového systému, konkrétně slušný počet MLRS ze sovětské éry. Náhradní munice pro ně je ovšem sériově vyráběna pouze v Rusku, na což upozornila zpráva v Newsweeku. Západní verze by tak tuto mezeru zaplnila.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kromě toho může Západ dodat také M270 MLRS, který byl poprvé představen roku 1983. Od té doby ho stále používají některé země NATO. I když výroba tohoto typu skončila v roce 2003, bylo jich vyrobeno na 1 300 kusů. Spolu s tím také munice o objemu více jak 700 000 raket. Zbraň si také vysloužila řadu pestrých přezdívek včetně „velitelské brokovnice“ nebo „brokovnice bitevního pole“. Stejný osud potkal i zaměřovací systém.

Rozhodnutí versus odeslání

Verze M270 se poprvé osvědčila během operace Pouštní bouře v roce 1991. Jednotky 6. batalionu americké armády, 27. polního dělostřelectva, tzv. „hrdé rakety“, pálily na irácké pozice v Kuvajtu. Britský ministerský předseda Boris Johnson patří k těm, kteří veřejně prohlásili, že Ukrajina by MLRS systémy rozhodně obdržet měla. Nicméně se nezavázal k tomu, že by systémy M270 dodala ukrajinské armádě přímo Británie.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podobně se vyjádřily USA, které dříve odmítly ukrajinský požadavek na systémy raket s dlouhým doletem. Během pátku však prezident Joe Biden oznámil, že připravuje zásilku zbraní, kterou může poslat. Jeho administrativa se přiklání k tomu je poslat jako součást většího zbrojního balíku a bezpečnostní asistence s tím, že to bude provedeno během týdne. Poslední zprávy ovšem hovoří o neodeslání žádné techniky, jež by mohla zasáhnout ruské území.

Blíží se kulminace konfliktu?

Zákonodárci obou zmíněných států zásobování Kyjeva těmito systémy velmi podporují. „Musíme se ujistit, že jim dáváme skutečně všechno, co opravdu potřebují,“ prohlásil během tohoto týdne senátor Rob Portman (republikán za Ohio). „Za mě by to zahrnovalo například i to, co je zváno multiraketový systém, nebo MLRS, o který stále žádají.“ Pravděpodobně jde tedy spíše o otázku kdy, než jestli Ukrajina zbraně dostane. Mohou být skutečně klíčové.

Na Ukrajině se podle všech informací schyluje k nejtěžším bojům, Rusko totiž oznámilo jako jasnou prioritu dobytí Donbasu. Sdělil to přímo ministr zahraničí Sergej Lavrov. Ruská armáda se potýká s mnoha strukturálními nedostatky, které se ostatně projevily už při dřívějších střetech. Nicméně v technice – hlavně té těžké – má stále převahu. Při dlouhodobém konfliktu se ovšem i ukrajinští vojáci postupně naučí pracovat i s novější technikou.

Jaký předpokládáte další vývoj konfliktu?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články