Zalepte si kameru u svého telefonu, varují odborníci

Jak vás sleduje televize a proč jsou testy na sociálních sítích nebezpečné, vysvětluje známý odborník na bezpečnost IT Igor Ashmanov. Tvrdí, že veškerá elektronika vybavená kamerou může být nebezpečná, pokud ji nebudeme hlídat.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Podle něj bychom si měli uvědomit, že každé takové zařízení se může stát terčem útoku.

Nebezpečí ve vašem telefonu

Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku, technicky velmi pokročilý člověk, má kameru na svém notebooku zalepenou páskou. Začal to dělat už před sedmi lety. Váš telefon vás vždy „poslouchá“, vždy zjišťuje vaši polohu a neustále je připojen na kameru, i když se zdá být neaktivní.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Rizika si mnohdy ani neuvědomujeme

Fotografie s tvářemi, lidmi a mnoho dalších je odesíláno na centrální servery. Kdo je příjemcem těchto informací, lze jen hádat. K datům ze zařízení s operačním systémem Android mají přístup nejen výrobci telefonů, ale také k NSA, jimž je vlastník operačního systému povinen poskytnout údaje v souladu se zákonem.

Pomůže vypnutí telefonu?

Nepomůže. Lidé musí pochopit, že existuje mnoho sledovacích kanálů. I když si myslíte, že je telefon vypnutý, zdaleka to tak není. Záruka vypnutí je pouze vyjmutí baterie ze zařízení. Dnes už téměř všechny moderní telefony mají nevyjímatelnou baterii. Vypnutí tak není snadné. Zařízení vám může přehrát animaci vypnutí a vypnout obrazovku, ale zůstane aktivní. Další možností ochrany je pak přestat používat smart telefony.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Ani vypnutí nemusí být řešení

Jak zachází se svým telefonem Igor Ashmanov?

„Nejsem odborník, omlouvám se,“ říká. Mám jeden z nejnovějších korejských smartphonů. A kamera není zalepená. Odposlechy s sebou nesou bezprostřední riziko hlavně pro lidi, kteří se potýkají s tajemstvím. Jedná se o úředníky, zástupce zvláštních služeb, velké podnikatele a zločince. Servery shromažďují spoustu dat, aniž by mě konkrétně identifikovaly.

Je pravděpodobné, že výrobce telefonů a NSA nesledují osobní informace mého života. V každém případě se snažím nepoužívat telefon v některých situacích, jako třeba při jednáních, v sauně, v ložnici a jinde.

Čeho se tedy lidé mají bát?

Nejde o to, že by vaše partnerka odhalila nevěru. Manželka obvykle nemá přístup k datům, která smartphone odeslal do USA. Pro manželku je snazší vzít si smartphone svého manžela a přečíst si, co a s kým si píše. Ale speciální služby, které shromažďují data, mohou samozřejmě jejího manžela vydírat. Pokud se data dostanou do špatných rukou a majitel smartphonu je vlivná osoba, může ho tak někdo například začít vydírat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články