Tyto spotřebiče se za žádnou cenu nesmí připojovat do „prodlužovačky“. Kvůli neznalosti můžete znenadání přijít o dům

Populace stran elektřiny a elektroniky věří mnoha bludům a omylům. Ověřte si, jestli znáte základní pravidla elektronické bezpečnosti a předejděte nehodám.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Prodlužovačky jsou v každé domácnosti a najdete je viset i v každém elektru či supermarketu. Zásuvek doma totiž není nikdy dost, nehledě na to, jaký počet plánujete při stavbě nebo rekonstrukci. Samotné spotřebiče pak často překvapí nedostatečnou délkou kabelu, takže ani k nejbližší zásuvce nedosáhnou. Mnoho zařízení ovšem na prodlužovačce nemá co dělat. K čemu pak může vést ignorace těchto základů elektronické bezpečnosti?

Maximum spotřebičů na jednu zásuvku

V ideálním případě je lepší použít pro každý jednotlivý spotřebič samostatnou zásuvku. Jedná se hlavně o ty s velkým příkonem. V praxi je to ale prakticky neproveditelné, protože jinak by prodlužovací kabely ani neexistovaly. Proto si pamatujte jedno klíčové pravidlo: celkový výkon současně připojených zařízení v každé zásuvce by neměl překročit povolené zatížení. Opačný případ vede k přetížení sítě, zničení izolace a vzplanutí vodičů.

Teoreticky lze každou zásuvku zatížit na 3,5 kW a vše bude v pořádku, prakticky to tak vždy nefunguje. Některá technika je totiž na přepětí v síti velmi citlivá, což může způsobit právě více spotřebičů připojených na jednu prodlužovačku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ledničky a mrazáky

Podle pravidel musí být lednička na standardním kabelu se zástrčkou a zásuvkou určenou speciálně pro ni. Jde o neustále pracující zařízení, vyžaduje mnoho energie a je zapnuté i v nepřítomnosti majitelů. Je proto nežádoucí její připojení přes prodlužovačku. Pokud není zbytí, je třeba dodržet několik podmínek:

  • Musí jít o kvalitní kabel, který něco vydrží. Lednice spotřebuje průměrně 200–400 wattů, takže běžný kabel 16 A postačí, pokud na něm nebude nic dalšího.
  • Musí být vybaven zemnící svorkou a mít vestavěné síťové filtry jako ochranu proti přepětí. Ty chrání i před zkratem.

Mikrovlnná trouba

Stejně jako elektrická trouba spotřebuje tento přístroj hodně elektřiny, takže potřebuje samostatnou zásuvku. Mikrovlnné trouby s grilem převyšují výkonem i pračky, v případě nouze použijte stejný postup jako u lednice, tedy jen jeden přístroj na prodlužovačku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kávovary

I malý kávovar má vysokou spotřebu, takže se ho snažte držet na samostatné zásuvce.

Toustovače

Výrobci doporučují samostatnou zásuvku. Pokud jste se někdy podívali důkladněji dovnitř, pak víte, že je tu svazek drátů zajišťujících vysokou teplotu. Ty mohou způsobit přehřátí prodlužovačky.

Elektrické tlakové hrnce

Spotřebují 600 – 1 500 wattů, současně ovšem fungují dlouhou dobu bez dozoru. Proto se ujistěte, že je tlakový hrnec zapojen samostatně, a ne na jednom kabelu s toustovačem či varnou konvicí. Když už musíte vytvořit takovou kombinaci, aspoň přístroje nezapínejte najednou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kulmy, klimatizace a topidla

Obecně platí, že nejnáročnější energetická operace je přeměna elektřiny na teplo. Tudíž všechno, co pracuje s teplem, vyžaduje samostatnou zásuvku. Je to v bezpečnostních pokynech konkrétních výrobků, které čte ovšem málokdo.

Kombinace prodlužovaček

Nastavovací kabely nejsou určeny pro společné použití. Takové spojení, známé jako „daisy chaining“, je nejznámějším způsobem, jak elektrickou síť přetížit. Porušuje většinu předpisů a je rizikem pro všechny zúčastněné – domácnost, majitele i zařízení. A jakmile najdete na kabelu závadu, ihned jej vyměňte.

Jakou největší kombinaci prodlužovaček jste kdy zažili?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Zobrazit další články