Jakákoli domácí oprava často zahrnuje nějakou elektroniku. A porozumění základní terminologii se hodí jako všeobecná znalost.
Žárovky jste nejspíš někdy nakupovali všichni. Na každé z nich je na objímce napsáno například 100W/120V. Přemýšleli jste ale někde nad tím, jak spolu ta dvě čísla souvisí? Dají se hodnoty použít nezávisle na sobě nebo jsou vždycky nějak propojené? Než přijde na rozdíly, je potřeba se podívat na základní definice, protože bez těch nic dalšího nejspíš nepůjde. Tyhle patří ostatně do mezinárodního systému jednotek.
Volty a ampéry definují proud
Mezinárodní systém jednotek zahrnuje unifikované termíny jednotek a jejich definice, což se vztahuje na víc jak stovku zemí. Tady bude nápomocná analogie s vodní pumpou, kdy voda teče v uzavřeném okruhu, který symbolizuje proud elektrický. Stejně jako voda se i proud musí pohybovat stále stejně, aby okruh fungoval. Volty tak představují rychlost elektronů při pohybu okruhem určitým bodem, nikoli objem.
Pokud jde o ampéry, podle definice jde o základní jednotku, která měří objem elektronů v elektrickém obvodu. Symbolizuje je písmeno A. Při opětovném použití vodní analogie jsou ampéry mírou objemu průtoku vody při pohybu potrubím. Jde o objem, nikoli rychlost vody. Například úder blesku má 20 000 ampér. Hodinky pracují s miliontinou ampéru, kabely v domácnosti jsou většinou nastaveny na 15 – 20 ampér.
Watty a trocha toho odporu
Watt je jednotka označující výkon a jmenuje se podle skotské inženýra Jamese Watta. Historicky pochází ze sledování práce koní, proto se někdy také označuje jako koňská síla. Jeden watt je práce o hodnotě 1 joulu provedená během 1 sekundy. Takový výkon je potřeba například ke zvednutí tělesa o váze 1 newton (asi 100 gramů) svisle o 1 metr během 1 sekundy. Stejnosměrný proud má při hodnotě 1 ampéru výkon 1 watt při úbytku napětí 1 voltu.
Odpor představuje odpor materiálu, kterým proud elektřiny prochází. Odpor materiálu se projevuje jeho zahříváním, kdy se elektřina ztrácí v podobě tepla. To taky vedlo k postupu ochlazení materiálů a jevu supravodivosti, kdy k odporu nedochází a energie se při pohybu materiálem neztrácí právě jako teplo. Odpor materiálu je jeho konstantní vlastnost za běžných podmínek, čím větší, tím menší je vodivost látky.