Zákaz telefonů v Česku se možná už blíží: V Norsku si ho vychvalují, brzy by mohl být nastolen i u nás

Evropské státy si pochvalují zákaz telefonů ve školách a jeho dopad na psychiku studentů. Po Slovensku by tak mohl být zaveden i na českých školách.

zákaz telefonů i Zdroj fotografie: Andi Graf / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Evropské státy postupně zavádějí zákaz telefonů na školách. Dosavadní analýzy pak ukazují samé pozitivní dopady na psychické zdraví i soustředění studentů. Zajímavé výsledky byly naposledy zpozorovány například v Norsku, kde se zákaz telefonů pozitivně projevil především u dívek. Pravděpodobně je tedy jen otázkou času, kdy podobné opatření dorazí i do České republiky.

Zákaz telefonů v Norsku

Zákaz telefonů a jejich dopad na psychické zdraví studentů zkoumal Norský institut veřejného zdraví (NHH). Výsledky pak hovoří o velmi pozitivních zkušenostech, které jsou nejvíce patrné především u mladých dívek. Menší používání telefonů u studentů zvyšuje soustředění a výrazně snižuje potřebu využívání zdravotní péče v souvislosti s psychickým zdravím. V některých případech došlo ke snížení péče o psychické zdraví studentek až o 60 %. U dívek navíc došlo k výrazném zlepšení prospěchu.

zákaz telefonů, speciální úschovný box na telefony studentů
iZdroj fotografie: Chainwit. / Creative Commons / CC BY-SA
Zákaz telefonů ve školách má pozitivní dopad na psychiku studentů.

Méně šikany a lepší motivace k učení

Další překvapivý dopad měl zákaz telefonů na úbytek šikany mezi studenty. U mladých dívek došlo k redukci šikany o 46 %, u mladých chlapců se pak jedná o 43 %. Tato čísla dokazují, jak děsivý dopad mohou chytré telefony mít na naše životy a životy našich dětí. Kombinace zákazu telefonů se zavedením školních uniforem pak vede k mnohem lepšímu urovnáni socioekonomických rozdílů mezi dětmi.

S oběma opatřeními jednotlivé školy volně experimentují a přispívají tak ke zlepšení sociální situace na školách. Studie dále dokazuje, že absence chytrých telefonů ve školních třídách přispívá k lepší motivaci k učení. Tento aspekt je patrný především u dívek, zatímco u chlapců není výrazné zlepšení prospěchu patrné.

Konec mobilních telefonů v Česku? Mladší generace to nerozdýchá, starší se nedovolá vnoučatům

Proměna evropských škol

Norsko není jediný stát, který zákaz telefonů na školách v posledních letech zavedl. Na francouzských a italských školách platí podobný zákaz už od roku 2018. V letošním roce se k zákazu přidalo také Nizozemsko, Finsko a Slovensko. V České republice se zákazem telefonů nebo se zavedením školních uniforem zatím experimentuje jen pár škol. Podle pozitivních ohlasů z okolních zemí je však jen otázkou času, kdy se podobná opatření zavedou plošně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články